Balandžio pirmąjį savaitgalį hakatone „HACK Kultūra“, vykusiame Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje, sukurti net keturi kultūros inovacijų prototipai. „HACK kultūra“ – pirmą kartą Lietuvoje organizuotas hakatonas, kurio metu kultūros ir inovacijų kūrėjai būrėsi į komandas ir telkė dėmesį į Klaipėdos regiono kultūros kelių ir objektų, literatūros ir tradicijų puoselėjimo bei saugojimo svarbą.
Hakatonas – renginys, kurio metu vyksta kūrybinės dirbtuvės ir kūrėjai pristato inovatyvias idėjas, konsultuojasi su ekspertais ir mentoriais, galiausiai – pristato prototipus vertinimo komisijai, kuri skiria pagrindinį prizą geriausiai pasirodžiusiai komandai.
Hakatoną laimėjo komanda, pasiūliusi papildytos virtualios realybės prototipą, kuris muziejų lankytojams suteiktų galimybę atkurti įvykius ir išvysti istorijas, vykusias kadaise būtent tose vietose, kuriose šiuo metu esąs žmogus. Renginyje susibūrė per dvi dešimtis technologijų ir kultūros entuziastų, besidominčių inovacijomis ir jų pritaikomumu kultūroje. Šeštadienio rytmetį startavus hakatonui, renginio dalyviai kviesti klausyti pranešimų, kuriuos pristatė technologijų, inovacijų kūrėjai, kultūros srities ekspertai. Išgryninus idėjas komandos, padedant informacinių technologijų mokyklos „Lispa“ atstovams, diskutavo dėl jų įgyvendinimo bei pritaikomumo technologijų srityje ir pradėjo kurti prototipus.
Antrąją hakatono „HACK Kultūra“ dieną komandos tęsė prototipų kūrimo procesą. Prieš pasirengdamos pristatyti savo sukurtą prototipą, komandos dalyvavo koučingo ir Eriksoninės hipnozės aso Andriaus Jarašiūno pristatymų rengimo mokymuose, kuriuose šios srities žinovas pristatė svarbiausius žingsnius, būtinus siekiant įtaigiai pristatyti savo sumanymus. Šias žinias pritaikę savo idėjų pristatymų rengimui, savo prototipus komandos pristatė komisijos, kuriai pirmininkavo LiMA Klaipėdos skyriaus valdybos pirmininkė Indrė Razbadauskaitė-Venskė, vertinimui. Prototipų vertinimo komisijos narys, hakatono „HACK Kultūra“ globėjas, Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius itin džiaugėsi komandų pristatytomis idėjomis ir pabrėžė, kad hakatonai – inovatyvūs ir šiuolaikiški būdai generuoti idėjas, nes idėjas generuoja įvairių sričių specialistai, gebantys pažvelgti į situaciją įvairiapusiškai ir pateikti tokių pasiūlymų, kurių šiandien visuomenei reikia labiausiai.
Pagrindiniu prizu – 1000 Eur ir idėjos mentorystės programa, kurią įsteigė „Ateities visuomenės institutas“, – apdovanota komanda, pristačiusi prototipą „Muziejus tavo ekrane“. Laimėtojai jau pradėjo ir pirmuosius prototipo įgyvendinimo etapus. Anot vienos iš idėjos autorių Robertos Kavaliauskaitės, baigusios žurnalistikos studijas ir tinklapių programavimo ir dizaino kursus, laukia pokyčiai ir begalės iššūkių. „Mūsų laukia daug darbo, bet tikime savo idėja ir norime ją pamatyti realizuotą, o susitikimas su mentore dr. Erika Godlevska įkvėpė ir paskatino žvelgti į šį projektą dar plačiau. Turime tiek daug vilčių, tiek daug minčių, ir su Erika šalia – viskas atrodo labai realu“, – sako Roberta Kavaliauskaitė.
Šiuo metu laimėtojų komanda jau rengiasi kitiems projekto įgyvendinimo darbams.
Brigita Barkauskaitė