Su šūkiu „Paveldėkime savo ateitį“rugsėjo 18 -20 dienomis per įvairias šalis nuvilnijo Europos paveldo dienos. Dabikinės(Akmenės rajonas) buvusio dvaro sodyboje surengta konferencija, kurios vienas iš tikslų – pasiekti, kad ši sodyba būtų atnaujinta, atgytų aktyviose veiklose ir tarnautų visuomenės poreikiams. Šiuo metu sodybos teritorija pagal išgales rūpinasi Akmenės seniūnija, pastatą retsykiais atgyvina Dabikinės kaimo bendruomenės veikla.
Konferencijos dalyvius buvusio dvaro rūmai pasitiko Naujosios Akmenės muzikos mokyklos pedagogų atliekama klasikine muzika, jaukumą skleidžiančia žvakių šviesa. Ir pastatą supančio seno parko rudeniniu žavesiu.
Renginį sveikinimo žodžiu pradėjo Savivaldybės administracijos direktorė Aromeda Laucienė. Savo įžvalgas apie šalies paveldą pateikė ir galimą Europos Sąjungos paramą jam saugoti apibūdino kultūros viceministras dr. Romas Jarockis. Dabikinės buvusio dvaro sodybos istoriją apžvelgė Akmenės rajono savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo, architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas paveldosaugai Antanas Gabalis. Pranešimą „Užmiesčio vietovių šiuolaikinės funkcijos“ pateikė Lietuvos mokslininkų laikraščio „Mokslo Lietuva“ vyriausiasis redaktorius, Šiaulių universiteto Kaimo plėtros tyrimų centro direktorius, prof. dr. Jonas Jasaitis. Pranešimą „Europos Sąjungos parama nekilnojamo kultūros paveldo objektų tvarkybai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. ir 2014–2020 m. programas“ skaitė Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorė Vilma Daugalienė.
Diskusijai apie Dabikinės dvaro palikimo pritaikymą šiuolaikiniams visuomenės poreikiams vadovavo Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto mokslo reikalų ir plėtros prodekanas dr. Salvijus Kulevičius. Svetys išklausė Savivaldybės darbuotojų, menininkų, pedagogų, nevyriausybinių organizacijų ir vietos bendruomenės atstovų pasiūlymus. Juos išgryninus ir galutinai apsisprendus bus imamasi konkrečių žingsnių veiklai buvusiame dvare suaktyvinti.
Dabikinės dvaras minimas nuo 1554 metų, jį grafas Vladimiras Zubovas nusipirko 1890 m. Dvarininkas čia ne tik ilsėdavosi, bet ir veikė: įkūrė mokyklą valstiečių vaikams. 1902 m. dvare įvyko varpininkų suvažiavimas, kuriame Povilas Višinskis, Jonas Biliūnas ir kiti šviesuoliai įkūrė Lietuvos demokratų partiją. 1915–1918 m. dvare buvo Dabikinės apskrities centras. Vėliau dvarą Vladimiras Zubovas padovanojo bendravardžiam sūnui Vladimirui, kuris čia su šeima gyveno iki karo. Sūnus buvo baigęs Halės universitetą ir su žmona bei sūnumi grįžo čia ūkininkauti. Nuo 1911 m. iki 1941 m. V.Zubovas jaunesnysis Dakinėje eksperimentavo ir tiesiog gerino Lietuvos galvijų veisles. Sovietmečiu dvaras nacionalizuotas ir jame apgyvendinti beglobiai vaikai.
V. Zubovo rūpesčiu Dabikinėje pasodintas parkas. Jame dominuoja mažalapės liepos, tačiau yra ir egzotinių augalų – raudonlapis ir paprastasis bukai, kurie įspūdingo aukščio ir skersmens, raudonlapis ąžuolas. Vadinamojo mišraus planavimo dvaro parkas nuo 1958 m. saugomas valstybės, nuo 1986 m. – gamtos paminklas.
Jolanta Šiurkuvienė
Nuotraukose: Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktorė AromedaLaucienė priėmė į Dabikinę atvykusius kultūros viceministrą dr. Romą Jarockį ir Žemės ūkio ministerijos kaimo plėtros departamento direktorę Vilmą Daugalienę.
Diskusija vyko ne tik patalpose, bet lauke.
Home » Pasiūlymai Dabikinės dvarui atgyvinti