NAUJIENOS

Pakiršinio dvaras: nuo edukacijų – iki Radviliškio rajono pažinimo

Kategorija:

Miestas:
Nuo Radviliškio iki Pakiršinio dvaro kiek daugiau nei 30 km. Privažiavus Šeduvą, suki link Baisogalos, o pasiekus 2019 metų Mažąją Lietuvos kultūros sostinę rodyklė jau rodo kelią į Pakiršinį. Šiame kaime ir įsikūręs vienas iš trijų išsaugotų ir turistų lankomų dvarų Radviliškio rajone.
 
Žiupsnelis praeities 
 
„Pakiršinio dvaras siejamas su Kerbedžių istorija. Išlikę dokumentai liudija, kad 1789 metais Stanislovas Kerbedis įsigijo Pakiršinį ir jame pasistatė dvarą su ūkiniais pastatais“, – istoriją peržvelgia dvare įsikūrusio Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro vadovė Elžbieta Karaliūtė. 
1860 m. dvarą paveldėjo garsusis inžinierius ir tiltų konstruktorius Stanislovas Kerbedis (1810–1899). Po Pirmojo pasaulinio karo Kerbedžiai dvarą pardavė Radvilavičiams. 1923 m. Pakiršinio dvare buvo vienas ūkinis kiemas su 114 gyventojų. 1959 m. Pakiršinyje gyveno 156, 1970 m. – 513, 1986 m. – 964 gyventojai.
Moderno architektūros stiliaus Pakiršinio dvaro rūmai pastatyti XX amžiaus pradžioje. Nuo 1923 m. dvaro kumetyne veikė pradinė mokykla. Po Antrojo pasaulinio karo dvare įsikūrė Melioracijos statybos valdyba, išaugo melioratorių gyvenvietė. Buvo įrengtos ir gyvenamosios patalpos valdybos vadovybei.1958 m. pagrindiniame dvaro pastate buvo įkurti kultūros namai. Nuo 2011 m. liepos 1 d. kultūros namai tapo Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centru. Pasinaudojant ES paramos lėšomis, pastatas buvo atnaujintas, pritaikant jį neįgaliesiems, įrengta infrastruktūra.
„Kadangi dvaras visą laiką kažkam priklausė ir nebuvo tuščias, jis gerai išsilaikė. Tiesa, autentikos jame mažai. Išlikę tik autentiški laiptai ir krosnys. Visa kita pakeista, nes dvaras buvo tris kartus perstatytas, pristatant naujus plotus“,– pasakoja centro vadovė. 
 
Pastogė rajono amatininkams
 
„Atvažiavus į dvarą pirmiausia galima susipažinti su pastatu, parke apžiūrėti esančias dvi čia vykusių plenerų metu sukurtas kompozicijas, kurias sudaro dešimt skulptūrų. Viena kompozicija yra skirta vandens tematikai, kita – amatams,– pasakoja Elžbieta Karaliūtė. –Viduje demonstruojame rajono tautodailininkų ir amatininkų darbus. Darbai labai įvairūs, kaip ir rajone gyvenantys amatininkai ir tautodailininkai. Turime labai daug mezgėjų. Matyt, neatsitiktinai Radviliškio miesto  kultūros centras organizuoja  kojinių mezgimo čempionatas. Didžiuojamės, kad mūsų rajone kuria Aukso vainiko laureatas kalvis Stanislovas Špukas. Rajone gyvena labai daug medžio drožėjų. Tiek kryždirbių, tiek klumpdirbių. Ir mūsų centre dirba medžio drožėjas, armonikierius Edvardas Belokopytovas. Turime ir juostų kūrimo įvairiomis technikomis meistrų, pynėjų iš vytelių ir šiaudų, keramikų. Labai įvairus rajono tautodailininkų ratas. Tik verbų rišėjų nėra, bet mums jų ir nereikia, nes verbos mūsų krašte nebuvo kuriamos.“
Tad apsilankę Pakiršinio dvare visada yra pamaloninami puikiomis tautodailininkų darbų parodomis. Centre organizuojamos įvairios edukacinės programos tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, organizuojami seminarai. Centras amatus demonstruoja įvairiose mugėse. Dalyvaujame Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos paskelbtoje Kultūros paso programoje, o edukacinių užsiėmimų paslaugas teikiame ne tik Radviliškio rajono, bet ir kitų regionų mokykloms. Dabar esame parengę septynias programas, bet tikimės, kad rudenį turėsime daugiau“, – edukacinę veiklą pristato Elžbieta Karaliūtė. Ir priduria, kad į mažytę edukacinę programą įtraukiami ir tie, kurie trumpam užsuka į centrą įsigyti magnetuką pernai sėkmingai startavusiam žaidimui „Surink Lietuvą“. Kiekvienam užsukusiam į Pakiršinį pasiūloma nusilieti žvakę ar nusikalti Pakiršinio dvaro monetą ,,1 laimės Kiršiną".
 Dvaro patalpos, kaip pažymi pašnekovė, pritaikytos ne tik parodoms, edukacinėms programoms, bet ir įvairioms šventėms – vestuvėms, gimtadieniams, mergvakariams. „Vaikų gimtadieniams ir mergvakariams esame parengę atskiras, būtent tai šventei pritaikytas edukacines programas. Turime edukacinę programą atvykstančioms bendruomenėms, darbo kolektyvams. Jiems pasiūloma dalyvauti keramikos, meduolių dekoravimo arba vaškinių žvakių gamybos edukacijoje. Pasigaminę gaminį dalyviai kviečiami į dvaro rūsį, kuriame jų laukia gardūs šilti patiekalai, Edvardo Šimkevičiaus edukacinė programa ,,Desertai" ir folkloro kolektyvas su smagia muzika“, – programomis, vis daugiau pritraukiančiomis ieškančių pramogų įvairovės ir suteikiančiomis lankytojams galimybę patiems pasigaminti sau patinkantį daiktą, paragauti pasigamintų valgių ir pašokti kartu su folkloro kolektyvu, pasidžiaugia Elžbieta.
Dvare yra įsikūrusi ir Pakiršinio kaimo bendruomenė, su kuria centras įgyvendina bendrą projektą – Pakiršinio ir aplinkinių kaimų gyventojus mokina kulinarinio paveldo ir kalvystės amato. Projekto dalyviai mokosi gaminti maistą, kurį patys vėliau ir ragauja, išbando kalvystės amatą, o per užsiėmimus gali nusikalti metalo dirbinį. 
 
Padeda pažinti rajoną
 
„Rengiame pažintines ekskursijas po Radviliškio rajoną. Aplankome Baisogalos dvarą ir miestelį, Šeduvos štetlą ir malūną, Burbiškio dvarą. Radviliškio rajone turime labai įdomios ir skanios kulinarijos. Tokia kaip cukatai,  kuriuos gamina Pociūnėlių kaimo bendruomenė. Tai medaus sirupe mirkytos džiovintos daržovės. Šeduvos malūne galima paragauti žydiško maisto. Tai gana retas dalykas. Kavinėje „Žarija“ veikia bravoras ir galima paskanauti čia gaminamu trijų rūšių alumi. Pakiršinyje yra įsikūrusi firma „Žuvėja“. Įmonė augina šamus ir vienas iš jų gaminamų produktų – labai skanios užtepėlės. Jie patys šamus augina ir gamina maistą. Desertų mėgėjams verta užsukti į Baisogalą. Ji garsi savo desertais. Tai ir Edvardo desertas, ir kavinė „Pas Zitą“, siūlanti palepinti save tortai ar kitais konditerijos gaminiais“,– dar vieną Radviliškio rajono privalumą pristato Elžbieta Karaliūtė. O norintiems pažinti Radviliškio krašto skonį Etninės kultūros ir amatų centro vadovė Elžbieta Karaliūtė pasiūlo išbandyti šį receptą, pagal kurį pagamintu patiekalu radviliškiečiai dažnai vaišina savo svečius.  
Sriuba lapinė su širdelėmis
Sriubai reikės: apie 600 gramų jaunų burokėlių lapų su stiebais,  saujos svogūnų laiškų, poros agurkų, 2 kietai virtų kiaušinių, saujelės šviežių krapų ir petražolių, 200 gramų virtų vištos širdelių (jas galima pakeisti jaučio liežuviu ar kita mėgstama mėsa), pusės stiklinės grietinės, žiupsnelio druskos.
Burokėlių stiebus ir lapus reikia nuplauti, susmulkinti ir puode su vandeniu užvirinti. Suberti druską, dar truputėlį pavirinti, nukaitus — ataušinti. Sumaišyti kubeliais pjaustytus agurkus, širdeles, susmulkintus svogūno laiškus ir kitus žalumynus. Supjaustytus produktus užpilti šaltu burokėlių ir rūgštynių nuoviru. Pilant į lėkštes nepamiršti įdėti po pusę kiaušinio ir po šaukštą grietinės.
Sumanėte aplankyti Pakiršinio dvarą ir čia įsikūrusį etninės kultūros ir amatų centrą?
 Skambinkite Tel. +370 606 90 102, +370 612 82 754 arba rašykite pakirsiniodvaras@gmail.com
Plačiau apie Pakiršinio dvarą ir čia rengiamus užsiėmimus rasite: www.facebook.com/pakirsiniodvaras; www.pakirsiniodvaras.lt
Pakrišinio dvarą rasite: Parko g. 8, Pakiršinio k., Baisogalos sen., LT-82297 Radviliškio r.
 
Elžbieta Karaliūtė

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Puntuko brolis

Per ežerus

Virintos meandromis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė ŠalaševičiūtėReklama