NAUJIENOS
Iš Ventės į Nidą – laivu

Inga svečių idėjas paverčia realybe

Kategorija:

Miestas:
„Projekto naudą pajutome vos baigę jį įgyvendinti. Iš karto galime išleisti trečdaliu daugiau baidarininkų, negu ankstesniais metais“, – džiaugsmo neslepia Anykščių rajone ant Aukštaitijos vaizdingiausios upės krantų alternatyvų verslą plėtojanti ūkininkė Inga Kilčiauskienė. Ji pasinaudojo parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“.
Naudinga smulkiesiems
„Kadangi 2014–2020 metų programos veiklos sritis „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ reikalauja paraišką teikti su partneriu, vykdančiu tą pačią veiklą, aš tai padariau kartu su vyru Audriumi. Jis pagal verslo liudijimą užsiima baidarių nuoma, turi automobilį ir priekabą joms vežioti. Aš rūpinuosi svečių apgyvendinimu, prižiūriu prie Šventosios įsirengtą stovyklavietę, – pasakoja iš tėvų paveldėtoje sodyboje kaimo turizmą plėtojanti ūkininkė Inga Kilčiauskienė. – Parengti paraišką paramai gauti nebuvo sudėtinga. Pati parengiau. Į kilusius klausimus visada sulaukdavau Žemės ūkio ministerijos specialistų patarimo.“
Ūkininkės projekto alternatyvios veiklos kaime plėtrai vertė – 11 tūkst. eurų, o 60 proc. tos sumos kompensuota iš Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos. Įgyvendindami projektą Inga ir Audrius Kilčiauskai nusipirko 15 baidarių su visa įranga, kompiuterį, kuris reikalingas bendrauti su klientais, sąskaitoms išrašyti, interneto svetainei administruoti.
„Labai gerai, kad projektą galėjome įgyvendinti etapais. Nusiperkame kelias baidares, pateikiame dokumentus Nacionalinei mokėjimo agentūrai, o gavę pinigus imamės naujo etapo“, – patirtimi dalijasi ūkininkė.
Inga ir Audrius Kilčiauskai savo verslą pradėjo prieš 11 metų nuo dešimties baidarių. Prieš įgyvendinant projektą turėjo 45 baidares, o jį įgyvendinę – 60. „Dabar vienu metu mes galime 120 žmonių suteikti galimybę pasigrožėti Šventąja ir jos intakais Jara ir Vyžuona“, –pasidžiaugia ūgtelėjusia teikiamų paslaugų apimtimi Inga.
Įsiklauso į svečių pasiūlymus
Pasak Ingos, sodyboje daug kas padaryta, atsižvelgiant į klientų pasiūlymus. „Dažnas svečias teiraudavosi, ar gali pasistatyti palapinę, gauti sodyboje nakvynę. Taip mums gimė idėja ant Šventosios kranto įrengti stovyklavietę. Kaip tik tuo metu paramai tokiai veiklai gauti buvo priimamos paraiškos  pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Kaimo turizmo veiklos skatinimas pagal supaprastintas taisykles“. Parengiau vieną po kito du projektus stovyklavietės įkūrimui ir plėtrai. Už gautas lėšas įrengėme miegamuosius, stovyklavietę, pastatėme pavėsinę, pirtelę.  Dabar vienu metu nakvynę galime suteikti 60 žmonių, – apie verslo kūrimą pasakoja Inga ir nusišypsojusi priduria, kad ir pačią verslo idėją jiems pasufleravo į sodybą užklystantys turistai. – Jie atvažiuodavo į mūsų sodybą ir klausdavo, gal galime išnuomoti baidares ar bent gal žinome, kas jas nuomoja. Tik pečiais patraukydavome: ne, neturime ir nežinome. O paskui pamąstėme: jei yra toks žmonių poreikis, galime jį patenkinti. Ir sodybos pavadinimą mums svečiai pasiūlė.  Užsukę vis teiraudavosi, ar čia žalioji stotelė. Ilgainiui mūsų sodybai ir prigijo „Žaliosios stotelės“ pavadinimas.“
Į priekį – mažais žingsneliais
„Projektas, kurį įgyvendinome už lėšas, gaunamas pagal 2014–2020 m. programos veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“, jau ketvirtasis, bet mes niekada nesigriebiame didelių sumanymų. Viską pasidarome įgyvendindami mažus projektus ir be jokių banko kreditų. Imamės tokių projektų, kuriems įgyvendinti užtenka savų pinigų, – atvirauja Inga, o abejojančius, ar verta naudotis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui, padrąsina. – Kai rengiau pirmąją paraišką, atrodė, kažkoks siaubas, didžiuliai reikalavimai, daugybė popierių, bet kai pradedi rengti, viskas pasirodo kur kas paprasčiau. Ir pateikus paraišką, jei ko trūksta ar kas neaiškiai parašyta, Nacionalinė mokėjimo agentūra paprašo papildyti ar patikslinti.“
Daugiau kaip dešimtmetį lyg bitės korį savo verslą lipdo Inga ir Audrius. Šiandien jų sukurta jauki sodyba pritaikyta ir poilsiui, ir pramogoms, ir kitiems renginiams. Čia galima pasikaitinti pirtyje ar kubile. Yra įrengtos vaikų žaidimų, krepšinio, tinklinio ir futbolo aikštelės. Norintieji pabūti gamtos apsuptyje stovyklavietėje gali pasistatyti palapines, atsipūsti pavėsinėje, pasėdėti prie laužo. „Jei ne parama, šitiek nebūtume galėję padaryti ir negalėtume tiek paslaugų pasiūlyti savo svečiams, kiek šiandien jų suteikiame“, – teigia Inga Kilčiauskienė.

Genovaitė Paulikaitė
  • Edukacinės programos
  • Nakvynė

Turininga viešnagė Pakiršinio dvare

  • Pažink LatvijąPolitikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Mano kraštas

Partneriai