NAUJIENOS

Elvyra Kučinskaitė: skyrybų mitai ir pagalba – neužsisklęskite savyje, kai skauda

Kategorija:
„Nors po skyrybų praėjo jau keleri metai, bet kiekvienais metais pavasariui bundant ir artėjant Kalėdoms pasijuntu vieniša ir niekam nereikalinga. Draugai nori prablaškyti. Kviečia prie Kūčių stalo, bet pas juos nuėjusi jaučiuosi lyg rankiočiau kitų nubyrėjusius laimės trupinius. Tad pastaruoju metu tik padėkoju jiems už kvietimą. Ir kai visi švenčia, stengiuosi iš namų net kojos nekelti“, – pasiguodė prieš penkerius metus skyrybas išgyvenusi Ingrida. Bėgantys metai taip ir nepajėgia užgydyti santykių griūties žaizdų. Apie skyrybų krizę ir galimą pagalbą kalbamės su Šeimos ir saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ vadove Elvyra Kučinskaite.

Gerbiamoji Elvyra, Statistikos departamento duomenimis, per pastaruosius trejus metus vidutiniškai suyra daugiau nei kas trečia santuoka. Žlugę lūkesčiai, pyktis ir nusivylimas, savęs ir kito kaltinimas, pasitikėjimo ir savivertės praradimas neretą atveda į dvasinę ir emocinę krizę. Tačiau vieni paklūsta visuomenėje vis dar gajai nuomonei, kad gėda iš namų nešti savo šiukšles, kiti pradeda demonstruoti, kad skyrybos jiems nieko nereiškiantis dalykas ir stačia galva neria į naujų santykių paiešką.

Išties skyrybos vis dar apipintos mitais. Vienas jų – kad skyrybas galima išgyventi nepatiriant traumos. Išties pastaruoju metu šiam mitui gyvuoti gerokai padeda viešoji erdvė – joje nestokojama žaismingų antraščių apie tai, kad pirmos, antros, trečios skyrybos nutekėjo, štai, kaip vandenys, ir tiek. Kitas mitas verčia žmones užsidaryti savyje, nes, kaip ir sakote, įprasta manyti, kad guostis gėda, gėda iš namų nešti negerumus. Dar kiti yra saistomi nuostatos, kad  pagalbos ieškojimas yra silpnumo ženklas. Ypač tai būdinga vyrams. Visi šie ir kiti mitai veda į saviizoliaciją, kuri dar labiau apsunkina krizinį laikotarpį. Savyje užspausti išgyvenimai net po daugelio metų gali sukelti žmogui psichologinių ir sveikatos problemų.

Tai nepaisant vyraujančių nuomonių, pagalbos vis tik reikia ieškoti?
Be abejo, tai labai individualus dalykas. Dalis žmonių sugeba susitvarkyti patys, bet daugeliui jos reikia. Aš pati išgyvenau skyrybas ir, jei ne profesionali pagalba, nežinau, kaip būčiau išgyvenusi krizę.

Ir tai paskatino Jus imtis iniciatyvos beveik prieš dvidešimt metų steigti centrą „Bendrakeleiviai“?
Pagalbos centrą skyrybas išgyvenantiems žmonėms steigėme kartu su kunigu Antanu Saulaičiu SJ ir psichologe Rasa Bieliauskaite.


Pastaruoju metu Lietuvoje, ypač Vilniuje, gausu saviugdos centrų. Kuo išskirtinis Jūsų vadovaujamas centras?
Tai, kad gausėja saviugdos centrų, yra labai gerai Saviugdos centrų pagalba – puiki galimybė, ieškant išeities iš krizės ir pradedant naują gyvenimo etapą.  Tačiau, ko gero, yra labai svarbu, kad ta pagalba būtų kryptinga ir sisteminė. Dažnam greta psichologinės reikalinga ir dvasinė pagalba. „Bendrakeleiviai“ teikia psichologinę ir dvasinę pagalbą žmonėms, išgyvenantiems skyrybų krizę. Psichologinė pagalba duoda žmogui metodus, kaip išgyventi krizę. Dvasinės pagalbos esmė – pasilenkti prie kito žmogaus ir būti su juo toje vietoje ir tame taške, kur jis tuo metu yra, nevertinant ir neteisiant, neskubinant ir nemokant. Dvasinėje palydoje labai svarbi atjauta, ryšys iš širdies į širdį.

Kaip aktyviai žmonės kreipiasi į centrą?
Džiugu, kad žmonės vis dažniau išdrįsta kalbėti apie savo bėdas. Ko gero, kuo daugiau esame išprusę saviugdoje, tuo greičiau ieškome pagalbos, nes jos svarba ir poveikis tiesiog jau yra žinomi. Patirtis sako, kad profesionali pagalba padeda lengviau įveikti krizę, ir tai yra veiksmingiau už bet kokius įtikinėjimus.
Jei anksčiau per metus suburdavome vieną išėjimo iš skyrybų krizės grupę, dabar jau – tris grupes. Ir visų norinčių negalime sutalpinti. Vienoje grupėje dirba iki trijų specialistų: psichologas, dvasininkas ir moderatorius – asmuo, pats išgyvenęs skyrybas ir pasirengęs dirbti šį darbą. Grupė uždara ir naujais nariais nepildoma.
Atsiliepdami augančiam poreikiui, nuo praėjusios vasaros organizuojame atvirą palaikymo grupę. Jos susitikimai vyksta kiekvieno ketvirtadienio vakarą. Laukiami visi, kas išgyvena ar išgyveno skyrybas, kurie galbūt laukia eilėje, kol galės dalyvauti uždaros krizinės grupės veikloje, arba kuriems tądien, tą savaitę ar mėnesį tiesiog sunku susidoroti su skausmingomis emocijomis. Grupę palydi  jau minėtas moderatorius, sudarantis prielaidas žmonėms išsikalbėti ir drauge paieškoti, o gal ir rasti vieną kitą atsakymą ar rūpimą sprendimą, patirti, kad su panašiomis problemomis susiduria toli gražu ne jie vieni.

Kuo skyrybų krizę išgyvenančiam žmogui gali būti naudingas dalyvavimas palaikymo grupėje?
Buvimas palaikymo grupėje ir vykstantys pokalbiai yra keleriopai naudingi. Jų metu dalyviai atpažįsta, kad labai panašius išgyvenimus patiria ir kiti, o kai kam labai naudinga išgirsti ir skirtingą patirtį. Juk į grupę vieni ateina skyrybų įkarštyje, kiti – jau išsiskyrę, treti – dalyvavę uždaros krizinės grupės veikloje, bet vis dar norintys kalbėti.  Skirtinga patirtis, moderatoriaus užduodami  klausimai padeda žmogui įsivardinti jį spaudžiančias, neretai neįsisąmonintas emocijas, „susidėlioti“ mintis, padeda jas priimti ir keisti.
Savo skausme skęstančiam žmogui dažnai atrodo, kad jo niekas nepajėgs suprasti, deramai išklausyti. Atėjus į palaikymo grupę yra galimybė įsitikinti, kad ir kiti jaučiasi panašiai, taigi – yra pajėgūs suprasti, priimti ir palaikyti. Skausmas atveriamas lyg žaizda, ir tai nėra lengva, bet būtent tada ir prasideda gijimo procesas.
Dalyvavimas atviroje palaikymo grupėje dalyvio neįpareigoja lankyti kiekvieną užsiėmimą. Jis gali bet kada įsijungti ir bet kada iš grupės pasitraukti. Yra žmonių, kuriems pakanka vieno karto, o kiti, sykį atėję į susitikimą, lankosi toliau, nes neabejotinai gauna ir šalutinių naudų. Grupėse žmonės tiesiog išmoksta klausytis savęs ir kito, duoti erdvės sau ir kitam, nekritikuoti, nevertinti kitų, nepatarinėti, o tiesiog – būti, klausyti, kalbėti tai, kas jiems ypač svarbu. Šiais laikais tai beveik prabanga

Ir kaip žmogus gali įsitraukti į palaikymo grupę?
Pajutęs, kad jam reikia išsikalbėti, kad nebegali gyventi su savo skausmu, jis gali ateiti tiesiog į užsiėmimą. Žinoma, mums yra lengviau organizuoti darbą, kai žmonės iš anksto užsiregistruoja, bet nepykstame, jei užsuka ir spontaniškai atsiliepusieji į staiga iškilusį pagalbos poreikį.

Apie Šeimos ir asmens saviugdos centrą „Bendrakeleiviai“
Esame komanda, teikianti specializuotą kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems bei kitiems šios patirties paliestiems asmenims. Taip pat užsiimame šeimos krizių prevencija bei postvencija, asmens saviugda. Būsime dėkingi, jei žmonės, kuries reikalinga mūsų pagalba, registruosis info@bendrakeleiviai.lt, bet palaikymo grupės užsiėmimuose laukiame visų, tiek užsiregistravusių, tiek ir tų, kuriems spontaniškai kilo noras pabūti kartu. Mūsų telefonas – 8 613 48869.

Kalbėjosi

Genovaitė Paulikaitė
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė


Reklama