NAUJIENOS

Bitininkystė – paveldimas ir užkrečiantis verslas

Kategorija:

Miestas:
„Prieš kelerius metus nusprendėme dalyvauti Nacionalinėje maisto kokybės sistemoje, nes ji produktui iškelia aukštesnius kokybės reikalavimus. Kadangi mūsų bityno medus juos atitinka, kodėl nepasinaudoti galimybe jį paženklinti nacionaliniu kokybės ženklu, vartotojui patvirtinančiu, kad tai tikrai kokybiškas produktas“, – sako bitininkas iš Plungės rajono Donatas Abrutis.

Galimybė atskleisti išskirtinumą

„Kai „Ekoagros“ sertifikavo mūsų medų, kaip atitinkantį Nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės sistemos reikalavimus, pateikėme paraišką paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ gauti. Mums buvo skirta parama, už kurią įsigijome stiklinių indelių, etikečių, vizitinių kortelių, reklaminius stendus, ruošiame medžiagą lankstinukui apie mūsų bityną“, – pasakoja Donatas Abrutis
Pagal  nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagaminti produktai ženklinami ženklu „Kokybė“.   Nors šis ženklas produktą daro lengviau atpažįstamą, bet, kaip teigia Donatas, kol kas nedaugelis žmonių į jį atkreipia dėmesį. „Viešojoje erdvėje šį ženklą reikėtų labiau populiarinti, – mano Daiva. – Per mūsų rengiamus edukacinius užsiėmimus visada papasakojame apie dalyvavimą „Žemės ūkio ir maisto produktų  kokybės sistemose“ ir tai ženklą.“
Donatas Abrutis, plėtodamas bitininkystę, yra pasinaudojęs ir ankstesnėmis ES bei nacionaline paramomis. Gautas lėšas naudojo nerūdijančio plieno indams, medsukiui, aviliams įsigyti.

Paveldėtas pomėgis

„Anksti bitės atėjo į mano gyvenimą. Ir senelis, ir tėvas bites laikė. Po nedaug. Po 4–5 avilius. Mirus seneliui, dar studentas būdamas jo bitėmis rūpinausi, – apie bitininkavimo pradžią užsimena Donatas ir priduria, kad paprastai tie, kurių tėvai laikė bites, anksčiau ar vėliau ir patys pradeda jas laikyti. – Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, nusprendžiau bitininkauti. Nusipirkau dvi bičių šeimas. Vėliau dar dvi. Paskui netikėtai pasidarė dvylika šeimų. Dabar  su Daiva turime apie šimtą šeimų.“
„Aš bitininkyste nuo Donato užsikrėčiau“, – nusijuokia Daiva.
„Dabar ji kai kuriose srityse yra svarbesnė už mane. Ji išsuka medų, užklijuoja etiketes.  O tai daug laiko ir kantrybės reikalaujantis darbas. Taigi po bitynus vaikštinėju aš, o žmona tvarko medų“, – apie darbų pasiskirstymą pasakoja Donatas.
 Rengia edukacinius užsiėmimus
Plėtojant bitininkystę, Daiva suranda vis naujų širdžiai mielų veiklų. Ji ėmėsi gaminti žvakes. „Mums patinka deginti žvakes. Ypač rudens vakarais. O vaškinės žvakės skleidžia ypatingą kvapą. Tačiau anksčiau jas pirkdavome, nors patys užtektinai vaško turėjome. Paskui nusprendžiau pati žvakes pasidaryti. Man labai patinka šis užsiėmimas. Galvoju, kad reikėtų sukurti žvakių darymo edukacinę programą. Ši programa būtų ir kaip aromaterapija. Kaip skaniai kvepia vaškas“, – įspūdžiais ir sumanymais dalijasi Daiva.
Edukaciniai užsiėmimai Žemaitijos nacionalinio parko apsuptyje gyvenantiems Daivai ir Donatui Abručiams – ne naujiena. Jie juos veda jau ne pirmi metai. Iš pradžių papasakoti apie bites, medų, apžiūrėti sodybos atvažiuodavo pažįstami. „Paskui pradėjo prašytis pažįstamų pažįstami, o Daivos draugės vis labiau skatino rengti edukacinius užsiėmimus“, – pasakoja Donatas.
„Edukacinius užsiėmimus rengiame ir vaikams, ir suaugusiesiems. Papasakojame apie bičių gyvenimą, parodome avilį, kad svečiai pamatytų, kaip bitės gyvena. Kai svečiuojasi suaugusieji, parodome, ką bitininkas avilyje saugo. Esame įsirengę apiterapijos namelį. Yra svečių, kurie sumano išbandyti apiterapiją ir keliolika minučių namelyje ant gultų virš bičių pagulėti“, – edukacijos programą pristato Daiva.
„Pašnekame, ir kiek bitė turi kojų. Kiekvienam programos dalyviui duodu po traną pačiupinėti, nes daugelis nėra rankose bitės laikęs, o tranai, kitaip negu bitės darbininkės, negelia.  Kai kurie svečiai paprašo dėžutės, kad bitelę galėtų namo parsivežti“, – žmoną papildo Donatas.
Yra ir gardžioji programos dalis – medaus degustacija. Nuo laiko, kada medus buvo suneštas ir išsuktas, priklauso medaus skonis. Iš pavasarinių žiedų surinktas medus yra vienokio skonio, iš aviečių žiedų kitoks. Vasaros žydėjimas medui  dovanoja kitas skonio gamas. Skiriasi ir medaus spalva. Bitininkai duoda paragauti ir medaus, sumaišyto su ciberžole, cinamonu.  2017 m.  rudeniniame  forumo „Mano bitės“ bičiulių susitikime Donato Abručio bityno  medus buvo pripažintas skaniausiu metų medumi. „Nors bites laikome tose pačiose vietose, aplinkui tie patys augalai, bet visada medus yra skirtingo skonio. Neretai manęs klausia, kurį medų geriausia valgyti. Atsakau, kad reikia valgyti įvairų medų, nes vienas turi daugiau vienų, kitas – kitų žmogui naudingų medžiagų“, –  patyrimais dalijasi Daiva. Pasirodo, visai skirtingo kvapo ir skonio yra medus, išsuktas medsukyje ir išvarvintas iš to paties korio, nes sukant skonis kiek pasikeičia.

Vadovauja bitininkų draugijai

Donatas arti dešimties metų vadovauja Plungės  bitininkų draugijai „Spiečius“, kuri vienija Plungės ir Rietavo bitininkus. „Prieš tai buvęs pirmininkas nusprendė, kad aš turiu vadovauti draugijai.  Per vieną susirinkimą man nieko nesakęs jis pareiškė, kad siūlo būti „Speičiaus“ vadovu. Taip ir įkritau“, – juokauja Donatas.
Plungės bitininkai aktyviai dalyvauja mokymuose. „Žinoma, ne visi turi laiko ir galimybių. Vieni su sveikata turi bėdų, nes dauguma bitininkų vyresnio amžiaus žmonės. Kitiems kitų problemų atsiranda, bet dauguma – smalsūs žmonės. Draugijoje  yra ir jaunų narių. Jauniausiai narei – 17 metų, bet jos tėvai yra bitininkai. Yra ir tokių, kurie Vokietijoje ar Norvegijoje užsidirbę pinigų, o sugrįžę nusprendė imtis bitininkystės kaip verslo. Milijonų nesusikrausi, bet normalų gyvenimą gali susikurti“, – bitininkystės galimybes apibūdina Donatas Abrutis.

Karolina Baltmiškė

Nuotraukose
Bitininkas Donatas Abrutis
Kartu su žmona Daiva
Edukaciniai užsiėmimai Daivos ir Donato Abručių sodyboje
 
  • Edukacinės programos
  • Nakvynė

Turininga viešnagė Pakiršinio dvare

  • Pažink LatvijąPolitikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis
Mano kraštas

Partneriai