NAUJIENOS
Joniškiečiai kuria savo tradicijas sostinėje

Žižmų akmuo

Kategorija:

Miestas:
Didžiausias Dieveniškių istorinio regioninio parko teritorijoje – Žižmų akmuo, dar vadinamas Šaltinių akmuo arba „Užkeikta svodba“. Valstybės saugomas gamtos paveldo objektas stūkso Dieveniškių geomorfologinio draustinio teritorijoje, Dieveniškių girininkijos Šaltinių miško, 647 kvartalo 1 sklype, netoli Žižmų kaimo.
Objekto koordinatės LKS-94 koordinačių sistemoje – 006-03-604R, 060-05-942S.
 Akmuo – plokščias, netaisyklingos trapecijos formos, granito riedulys. Akmens ilgis apie 4 m, plotis apie 3 m, aukštis apie 1,5 m. Dalis akmens yra nuskelta. Šiaurinis akmens galas yra žemėje, pietinis apie 1 m virš žemės.
Dieveniškių apylinkėse populiarus pasakojimas apie akmeniu pavirtusį vestuvių pulką. Padavimai apie suakmenėjusius žmones labai seni. Vieni pasakoja, jog vestuvių pulkas pavirto akmeniu, todėl, kad motina prakeikė savo dukterį: „Kad tu, vaikeli, akmeniu užvirstai!, nes ji išvažiavo į jungtuves, „tėvui nepasikloniojusi“. Visas vežimas virtęs dideliu akmeniu. Ir dabar galima esą įžiūrėti sėdinčių žmonių figūras. Padavimuose lemtingieji žodžiai pasakomi iš pykčio ar pavydo.
Užkeiktas akmuo yra Šaltinių miške, netoli Žižmų kaimo. Pasakojama, kad buvo dvi sesutės pas tėvus. Atvažiavo svotai ne pas vyresnę, o pas jaunesnę. Labai gaila buvo vyresnei palikt pas tėvus, o jaunesnei ištekėt. Kap sėdos išvažiuodinėt šliūban jaunesnė, tai vyresnė pasakė:
 –  Kad tu sėstais akmeniu!
Ir virto tas vežimas dideliu akmeniu. In to akmenio, kap žmonės sėdėjo,- tokie gurnai.
Buvo tokis žmogus, katras dirbo prie akmenų, iš Skraičionių kaimo. Neturėjo kuom pramušt to akmenio. Buvo, mat, tas akmuo jam naudingas, tai jis mislino, kuom patraukt tą akmenį. Taigi jis privežė daug medžio malkos sausos ir pakūrė ugnį. Turėjo prinešęs vandenio du tris cebrus. Degino.
Tas akmuo buvo raudonas ir giliai  rasšilęs, tada nuėmė ugnį ir lėjo vandeniu. Akmuo ėmė trūkinėti in didelius kavalkus. Jis tą akmenį razrinko lomais ir darė, kas jam naudinga, –  girnas, tiltus, užtašė stulpus. Turėjo gerą uždarbį. Priilsęs buvo, atsigulė pas tą akmenį ir užmigo. Jam prisidavė per sapną toj pati svodba, katroj apvirto akmeniu, ir jis pabijojo.
– Daugiau nerušink, bet sulig žemei, –  tas akmuo – nerazrinkta svodba, – jam pasakė.
 Jis pats kalbėjo:
 – Niekam aš negaliu pasakyt. Mirsiu, nu , nepasakysiu.  Ir niekam nepasakė.
               
Tomo Kuklio pasakojimas
Grybiškių kaimas
 
Dieveniškių istorinio regioninio parko
Tel.\faksas (8 380) 46624
http://dirpd.am.lt
 
 

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Puntuko brolis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus VareikisReklama