Živilė Milerytė: kaip išvengti problemų kasdienybėje?

Kategorija:

Miestas:
Živilė Milerytė: kaip išvengti problemų kasdienybėje?
Homoeksperimentus – žmogus, kuris formuluoja problemas, atlieka tyrimus priežasčiai rasti ir eksperimentuoja. Daugelis žmonių neturi įgūdžių sprendžiant gyvenimiškas problemas. To rezultate, mes savo aplinkoje sutinkame gyvenimu nusivylusius ir pavargusius žmones.
Negalima teigti, jog kiekvienas žmogus neišvengs problemų. Iš tiesų, mes galime jas numatyti iš anksto ir suvokiant tai, užbėgti įvykiams už akių. Kiekvienas iš mūsų gyvename pagal kasdienę rutiną, pavyzdžiui, darbas, namai, vakarienė, miegas. Kiti į savo kasdienybę įtraukia ir šalutinius veiksmus, pavyzdžiui, darbas, studijos, namai, vakarienė, namų darbai, miegas. Kasdienybė  susideda iš 3 dalių: taisyklės, darbai, savaitiniai ciklai. Viskas turi būti automatizuota ir šiose vietose problemų būti negali. Tačiau praktika rodo, kad jos atsiranda...
Iš viso yra 18 būdų, kaip suvaldyti problemas. Vienas jų – problemos pirminės informacijos rinkimas, hipotezė, tyrimas, eksperimentinis laikotarpis. Pavyzdžiui, dažnai pasitaikanti problema tarp užimtų žmonių – nesugeba greitai užmigti. Pirmiausia patariame apgalvoti, ieškoti priežasčių kodėl neužmiegama. Galbūt kaltas televizorius prieš miegą, sportas, naktipiečiai? Suformuluojame hipotezę – aš blogai užmiegu, nes valgau prieš miegą. Pradedame daryti tyrimą: dvi savaites nevalgau nuo 18 val. Stebime, ar situacija gerėja ar ne. Jeigu ne, grįžtame prie pirminės informacijos ir keliame kitą hipotezę. Pavyzdžiui, neužmiegu dėl televizoriaus ir telefono, tada kuriam laikui prieš miegą nenaudoju jų.
Profilaktinė problemų prevencija reikalinga tam, kad žmonių kasdienybės rutina ir papildomos veiklos nesubyrėtų. „Dažnai į savo rutiną turime įtraukti pavienes veiklas, pavyzdžiui, pasiruošimas egzaminams. Tada veiklos viena kitai gali pradėti trukdyti. Ką daryti? Jūs turite mokėti iš anksto numatyti tai ir suplanuoti laiką, kad problema neiškiltų“, - sako psichologas Tomas Lagūnavičius.
Jeigu žmogus neanalizuoja, neeksperimentuoja, neieško priežasčių, jis toliau gyvena nekokybiškai. Yra patariama tirti savo veiklą ir priimti sprendimus, kurie gali atnešti naudingų rezultatų. Atlikus eksperimentą ir gavus teigiamus rezultatus, naują įprotį bandome pritaikyti savo kasdieninėje veikloje. „Tokiu būdu gali racionaliai pakeisti savo gyvenimą“, - sako didelę patirtį sukaupęs psichologas.
Skubančiame pasaulyje žmonės turi gebėti savarankiško problemų formulavimo ir veiklos tyrimo metodų. Dažnai mes kartojame tą pačią klaidą – perskaitome, bandome pritaikyti ir nusiviliame nepasitvirtinus. Tuomet atsiranda baimė ir daugiau nebeeksperimentuojame. Okada darome individualius tyrimus, išsikeldami atskiras hipotezes, sulaukiame geresnių rezultatų.

Živilė Milerytė
Kauno suaugusiųjų mokymo centro IT specialistė
 

Mano Krastas