NAUJIENOS

Žemaičiai derliumi nesiskundžia

Kategorija:

Miestas:
Rugsėjo pabaigoje į Rudens derliaus ir Moliūgo 2015 šventę gausiai susirinko ir svečių prisikvietė kretingiškiai. Rotušės aikštėje šurmuliavo amatų mugė, kur galėjai įsigyti nuo rankdarbių, sodinukų iki pintų baldų.
Aikštės viduryje pilvukus papūtę smagiai dairėsi moliūgai. Moliūgų šventei, kurią rengia „Pajūrio naujienų“ laikraščio redakcija, daugiau kaip dešimt metų. Gražiai prigijo tradicija Kretingos rajone moliūgus auginti, o rudenį jų parodas rengti. Juolab, kad kiekvienais metais apdovanojami  išskirtiniai moliūgai. Ne išimtis ir šie metais. Seimo narės Jolitos Vaickienės prizą gavo viena mažiausių moliūgų augintojų – Iveta Arlauskaitė, užauginusi 32,080 kg moliūgą, Kretingos rajono Garbės piliečio, Ministro Pirmininko patarėjo Antano Vinkaus dovaną gavo Stanislava Galdikienė ir jos dukra Rita Galdikaitė iš Lazdininkų už išskirtinės formos ir spalvų moliūgus, Kretingos rajono savivaldybė mero Juozo Mažeikos prizas įteiktas Donatui Kubilui iš Erlėnų, kurio moliūgas, „Pajūrio naujienų“ komandos pavadintas „Erlėnų storuliu“, svėrė 45,650 kg.
Miesto gatvėmis, stengdamiesi sukelti kuo didžiausią triukšmą lakstė baikeriai, šlovinga praeitimi didžiavosi senieji automobiliai – daugelis jų juk anais laikais ne vieno nerealizuota gyvenimo svajonė buvo.
Nepasididžiuoti ir į svečius užsukti kvietė įvairių partijų palapinės. Matytais ir dar nematytais dirbiniais mugės lankytojus viliojo amatininkai. Savo gaminius gyrė ir paskanauti kvietė kepėjai, pieno ir mėsos produktų gamintojai. Kretingiškiai, matyt, greitai nustatė, kieno kumpiukai ir sūriai skaniausi. Tad prie vienų kioskelių driekėsi eilutės, prie kitų – vos vienas kitas stabteldavo, kol pagaliau ir prie jų eilutė nutįsdavo. O vidurį eilės stovinti moteris, paklausta, ar skanūs gaminiai, suskuba girti: „Dėdėle smuokaunė“. O jei „smuokaunė“, ko nenusipirkti. Kalakutienos mėgėjams ir mėsos, ir gaminių didelį asortimentą siūlė vienas didžiausių Žemaitijoje – Baltuonių kalakutų ūkis. O jau sodų ir daržų gėrybių – nors vežimu vežk.
Matyt, ir politikai yra įsitikinę, kad Kretingos mugėje „smuokaunum dalyku“ galima nusipirkti, jei tokia jų gausybė iš Vilniaus atidundėjo. Kartu su Kretingos rajono meru Juozu Mažeika pasveikinti šventės dalyvių užkopė ir žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas, Seimo narės Jolita Vaickienė, Agnė Bilotaitė, Ministro Pirmininko patarėjas Antanas Vinkus, Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja Audronė Vareikytė ir kiti. Ir beveik visi žemaitiškai prabilo. Atrodo, kad pusė Seimo ir Vyriausybės žemaitiškai „ruokoujes“.
Derlingumo simbolį – duonos kepalą, šventės dalyvius ir sveikintojus pašventino Kretingos klebonas pranciškonas Antanas Blužas. Apsilankymu kretingiškius pagerbė kaimynai iš Latvijos.
Rajono vadovai – meras Juozas Mažeika, vicemerė Danutė Skruibienė ir administracijos direktorius Virginijus Domarkas gražiausių sodybų šeimininkus apdovanojo.
 „Gamta šiemet nepašykštėjo rudens gėrybių ir žemdirbiai turi ką parodyti. Šiandien laikas atitrūkti nuo darbų ir džiaugtis buvimu visiems drauge: apsipirkti arba tiesiog puikiai praleisti laiką, nes ir oras tam palankus, – svetingai kvietė Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, nuoširdžiai padėkojęs visiems dalyvavusiems ir padėjusiems sukurti šventinę nuotaiką Kretingoje vykusioje Rudens derliaus ir moliūgo 2015 šventėje.
Po visų sveikinimų, linkėjimų dovanų teikimo patraukiau kieminėti – seniūnijų kiemelius lankyti. Žalgirio seniūnija, nuo seno sodais garsėjanti, gyrėsi savo obuoliukais. Kartenos seniūnija tarp didesnių ir mažesnių, linksmai besišypsančių ir nustebusių moliūgų pristatinėjo savo įmones, kurių ne taip mažai ir ne tokių mažų ten esama. Iš gausybės rago liejosi rudens simbolis – obuoliai. Kadangi ši šventė buvo skirta ir kulinariniam paveldui pristatyti, karteniškiai svečiams bulvinių kleckų su mirkalu negailėjo. Lyg vijurkas karteniškių kiemelyje sukosi ir pati seniūnė Gintarė Padvaiskienė.
Prie įėjimo į Darbėnų seniūnijos kiemelį stoviniuojantis seniūnas Alvydas Poškys. Seniūnijos šeimininkių suslėgtais ir įvairiais pagardais paskanintais sūriais, moliūgų sriuba ir kitais uoslę kutenančiais patiekalais darbėniškiai  nei vaišino. Ir kitų seniūnijų kiemeliams išradingumo netrūko. O kad nuotaika nedingtų, iš moliūgų, įmantrių grafinų ir visoje Lietuvoje populiariu paveldu pavaišindavo.
Rotušės aikštė skambėjo nuo meno kolektyvų iš Kretingos, Panevėžio rajonų.  Šventėje dalyvavo ir kaimynai – Latvijos Kuoknesės, Lygatnės, Vilakos ir Jekabpilio savivaldybių delegacijos.

Latvių vizito Kretingoje tikslas – dalyvauti projekto „Jaunuoli, grįžk į gimtąjį miestą“ baigiamosiose veiklose, diskusijose. Kartu su tarybų pirmininkais, turizmo, viešųjų ryšių ir kitais specialistais atvykę kolektyvai ir vokalinis ansamblis koncertavo ir Rudens derliaus šventėje. Tarybos pirmininkai ir projektų vadovai su meru Juozu Mažeika ir administracijos direktoriumi Virginijumi Domarku aptarė tolimesnio bendradarbiavimo ir dalyvavimo tarptautiniuose projektuose galimybes.
Tuo pačiu metu Kretingoje vyko ir 40-asis tarptautinis kultūrizmo turnyras „Lithuania Cup Open“, į kurį susirinko sportininkų delegacijos iš Lietuvos, kaimyninės Latvijos, Estijos, Rusijos ir Suomijos.
Vaikų fitneso kategorijoje laimėjo Kamilė Romkaitytė iš Kretingos, moterų figūros kategorijoje – Sintija Katkeviča iš Latvijos, moterų sportinio fitneso kategorijoje laimėjo Neringa Gorelė iš Telšių, neįgalių vyrų kategoriją laimėjo Nikolaj Mironov iš Vilniaus, neįgalių moterų kategoriją - Kretingos sportininkė Džeralda Steckienė, vyrų klasikinio kultūrizmo kategorijoje 1-ą vietą užėmė klaipėdiškis Valdas Mišeikis, vyrų klasikinio kultūrizmo antro ūgio kategoriją užėmė kretingiškis Arnoldas Tuleikis, atletinio kultūrizmo kategoriją užėmė Edgar Udod iš Estijos, atletinio kultūrizmo antro ūgio kategoriją – Dmitrij Aleksandrov iš Maskvos, super atletinio kultūrizmo pirmo ūgio kategorijoje laimėjo – Mindaugas Piepolis, Klaipėda, super atletinio kultūrizmo antrojo ūgio kategoriją – kretingiškis Mantas Leksius, ekstremalaus kultūrizmo pirmo ūgio kategoriją – Roman Polšin iš Estijos, ekstremalaus kultūrizmo antro ūgio kategoriją – Dainius Dzikevičius iš Vilniaus, 18-mečių sportininkų berniukų kategoriją laimėjo Mantas Šiaulys iš Kretingos, jaunimo kategoriją iki 21 metų laimėjo Airidas Šalnys iš Kretingos, veteranų, virš 40 m., kategoriją laimėjo Euginijus Maksimovas iš Klaipėdos, jėgos fitneso kategorijoje 1-ą vietą – Evaldas Vosylius iš Kazlų Rūdos, fitneso modelių pirmo ūgio kategoriją – Agnė Laurinavičiūtė iš Kauno, antro ūgio kategoriją – Ieva Juškaitė iš Kauno, trečio ūgio kategoriją – Brigita Kristopavičiūtė iš Kauno, vyrų modelių pirmo ūgio kategoriją – Edgaras Baltonis iš Klaipėdos, antro ūgio kategoriją – Simonas Šeštokas iš Kretingos, mergaičių jaunučių iki 16 m. kategorijoje 1-ą vietą – Akvilė Cibulskytė iš Kauno, mergaičių iki 18 m. kategorijoje pirmą vietą – Agnė Laurinavičiūtė iš Kauno, veteranių moterų virš 40 m. amžiaus grupėje – Vera Udalova iš Suomijos.
 
Genovaitė Paulikaitė
Parengta pagal "Savivaldybių žinias" 
 
 
Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama