Virginija Vingrienė: atliekų tvarkytojai prašo neskubėti keisti įstatymą


Miestas:
Virginija Vingrienė: atliekų tvarkytojai prašo neskubėti keisti įstatymą
Pakeitus Atliekų tvarkymo įstatymą tenka išgirsti labai įvairių nuomonių.  Tarp jų, kad pakeistas įstatymas komplikuoja paslaugų pirkimo viešuosius konkursus. Reikia skelbti  atskirus viešuosius pirkimus atliekų surinkimui ir atliekų rūšiavimui. Tai labai gera ir sveikintina mintis. Prieš kelias dienas Seime surengiau apskritojo stalo diskusiją, kurioje aiškinomės, ar reikia pakeisti paslaugų viešųjų pirkimų konkursų organizavimą. Kol kas pagal naują įstatymą paslaugų viešojo pirkimo konkursą organizavo ir su paslaugos teikėju sutartį pasirašė vienintelė Mažeikių rajono savivaldybė.
Diskusijoje dalyvavę atliekų surinkėjų ir tvarkytojų atstovai pabrėžė, kad šiais metais įsigaliojus dvinarei atliekų tvarkymo įmokai, buitinių atliekų atsiranda varpeliuose, konteineriuose prie kapinių, gamtoje. Pasak diskusijų dalyvių, taip atsitiko  dėl susiklosčiusios atsakomybės už atliekų sutvarkymą. Savivaldybės palieka tai atliekų tvarkytojams.  Pastarieji tikina, kad už atliekų tvarkymą atsakomybę turi prisiimti savivaldybės. 
Diskusijų dalyviai kėlė klausimą, kas turi dengti atliekų surinkėjų patiriamus nuostolius. Kadangi vartotojai, įsigydami prekes sumoka už pakuotę, logiška manyti, kad atliekų surinkimą ir tvarkymą turi finansuoti gamintojai. Daugelyje Europos šalių 80 proc. atliekų surinkimo ir tvarkymo išlaidų dengia gamintojas, o 20 proc. – savivaldybės, kitaip sakant vartotojai, mokantis už atliekų surinkimą ir sutvarkymą.
Tačiau iškeltos problemos, pasak diskusijos dalyvių, yra sureguliuojami dalykai,  dėl kurių nereikėtų skubintis keisti įstatymą. Buvo pabrėžta, kad esantis įstatymas leidžia gan efektyviai spręsti atliekų surinkimo, rūšiavimo ir tvarkymo problemas, svarbu užtikrinti šių procesų kontrolę, kas leistų daryti patirtimi pagrįstus pakeitimus. Tačiau klausimas lieka atvirame naujausių sprendimų ir idėjų paieškos procese, nes keistina tikrai daug ir jau šiuo metu svarstome įvairiausias idėjas artimiausiu metu būsiančias pateiktas plačiam diskusijų ratui iš ko gims nauji teisinio patobulinimo variantai, kas leistu geriau aplinkai draugiškiau tvarkyti atliekas ir gerokai sumažinti kaštus gyventojams ir verslui.
 
Virginija Vingrienė
Seimo narė
 
Mano Krastas