NAUJIENOS

Trakuose nuaidėjo Europos dienos šventė „AŠ + ES = 15 M.“

Kategorija:

Miestas:
Gegužės 9-ąją minima Europos diena – kasmetinė tarptautinė šventė, simbolizuojanti Europos taiką ir vienybę. Šiais metais ši diena ypatinga – Lietuva mini 15-os metų narystės Europos Sąjungoje sukaktį. Be to, gegužės 26-ąją vyks Europos Parlamento rinkimai – balsuosime už 11-a kandidatų, kurie atstovaus Lietuvos interesus Briuselyje. Todėl daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių vyko šiai progai skirti renginiai, įvairios veiklos, minėjimai ir koncertai. Šventę Trakuose, kaip ir kasmet, organizavo Trakų viešoji biblioteka.
Minėdami Europos dienos šventę, siekiame informuoti visuomenę apie svarbiausias 2019 m. Europos Sąjungos aktualijas ir Europos Parlamento rinkimus, šviesti visuomenę, kodėl labai svarbu atiduoti savo balsą Europos Parlamento rinkimuose, skatinti bendruomeniškumą, vienybę. Šiems tikslams įgyvendinti buvo organizuotos įvairaus pobūdžio veiklos. Trakų viešoji biblioteka, įgyvendindama pagrindinius šventės tikslus, dėmesį skyrė trims svarbiausioms temoms: „EUandME“ temai – sėkmės istorijai, Europos Parlamento rinkimų aktualumui – kvietėme balsuoti Europos Parlamento rinkimuose bei 15-os metų Lietuvos narystės Europos Sąjungoje.
Gegužės 9-ąją aikštėje prie Trakų viešosios bibliotekos vyko Europos dienos šventė „AŠ + ES = 15 M.“.
Ryte tradiciškai (jau 9-us metus!) Trakų lopšelio-darželio „Obelėlė“ teritorijoje sodinome Europos medelį (šiais metais klevelį). Vaikai buvo supažindinti su Europos diena, apdovanoti balionais ir ekologiškais ledinukais. Vaikučiai atėjo ir patys pasiruošę šventei – kiekvienas turėjo po Lietuvos trispalvę ir padainavo dainą, o jiems su akordeonu akomponavo muzikos mokytoja.
Vėliau vyko aitvarų gamybos dirbtuvės. Kūrėme aitvarus iš ekologiškų medžiagų, taip prisidėdami prie aplinkosaugos ir išreikšdami meilę Motinai Žemei. Kiekvienas ant aitvaro užrašėme sveikinimą Lietuvai, 15-os metų narystės Europos Sąjungoje proga, ir balsavome už Europos Parlamentą, užrašydami nebūtinai konkrečią pavardę, bet atiduodami savo balsą už pamatines ES vertybes: taiką, saugumą, bendruomeniškumą, laisvę, lygybę ir pan. 13 val. aikštėje prie Trakų viešosios bibliotekos vyko šventės atidarymas. Skambant himnams buvo pakeltos Lietuvos ir Europos Sąjungos vėliavos. LED ekrane, šviečiančiame virš Trakų kultūros rūmų pastato, buvo galima matyti vaizdo įrašą, nufilmuotą praeitais metais, kai Trakų viešoji biblioteka, švęsdama Europos dieną, priėmė organizacijos „Europa Nostra“ prezidento Placido Domingo paskelbto #Ode2Joy iššūkį atlikti Europos himną kultūros paveldo objekte ir lietuviškąją „Odę džiaugsmui“ sudainavo Trakų pilyje.
Šventės atidarymo metu sveikinimo žodį tarė Trakų rajono savivaldybės vicemerė Marija Puč, Trakų viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos mokiniai ir Trakų visuomenės sveikatos biuro direktorė Zita Norkienė su kolegėmis.
Nuaidėjus sveikinimo kalboms, visi kartu paleidome aitvarus į orą, taip paskleisdami savo balsus ir sveikinimus visai Europai.
Kiekvienam svečiui (o ir pačios bibliotekininkės segėjo!) buvo įsegamas ženkliukas, papuoštas Europos Sąjungos vėliava, arba su Lietuvos kontūriniu žemėlapiu, puoštu trispalvės spalvomis, ir sveikinimu Lietuvai – jaunesniesiems dalyviams ir skatinimu balsuoti Europos Parlamento rinkimuose – vyresniesiems šventės dalyviams.
Renginį papuošė šventinis koncertas, kuriame pasirodė YAMAHA muzikos mokyklos ukulėlių orkestras su vadove Asta Mačėne, šokio teatras „Solė“ (vad. Sofiko Lavrukaitis), kraštietis atlikėjas Giedrius Arbačiauskas. Šventės metu skambėjo Eurovizijos dainos, kurios padėjo kurti linksmą nuotaiką.
Vienas svarbiausių renginio akcentų – „Diskusijų tribūna“, į kurią buvo kviečiami abiturientai ir miesto gyventojai bei svečiai. Pagrindinis diskusijos tikslas – šviesti gyventojus, skatinti domėtis, analizuoti ir suprasti Europos Sąjungos naudą, Lietuvai būnant jos nare jau 15-a metų, deklaruoti pamatines ES idėjas, papasakoti abiturientams, kokia naudinga, ES inicijuota, „Erasmus+“ programa. Supažindinti diskusijos dalyvius su atstovais į Europos Parlamentą, skatinti balsuoti Europos Parlamento rinkimuose. Diskusijos metu, „Improvizacijos teatro“ aktorius Kirilas Glušajevas, pasitelkdamas humorą, pasidalino savo sėkmės istorija „EUandME“ tema – pristatė pranešimą apie „Erasmus+“ programą, pateikė realių patarimų ir pavyzdžių iš savo gyvenimo, deklaruodamas ES privalumus jaunam žmogui. Savo asmeninę patirtį, „Erasmus+“ programos naudą, veiklą, idėjas ir ateities vizijas pristatė kandidatės į Europos Parlamentą: Rūta Miliūtė – LR Seimo narė, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja, Ekonomikos komiteto narė, į Europos Parlamentą kandidatuojanti su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir hum. m. dr. Rasa Čepaitienė – profesorė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, Vilniaus forumo narė, į Europos Parlamentą kandidatuojanti su Visuomeniniu rinkimų komitetu „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“. Įsitraukti į diskusiją buvo kviečiami visi dalyviai.
Didžiojoje veiklų palapinėje savo pramogas pristatė Vaikų literatūros skyrius: skatino parašyti laišką-linkėjimą pasirinktinai vienai iš Europos šalių. Linkėjimo kampe vaikai piešė atitinkamos (iš 28 šalių) šalies vėliavėlę. Viktorinoje „Europožiniukas“ vaikai atsakinėjo į pateiktus klausimus apie Europos Sąjungą ir laimėjo įvairių, ES tematiką atspindinčių, prizų. Prie „Spalvinuko stalelio“ patys mažiausieji vaikučiai galėjo spalvinti piešinukus. Tiek maži, tiek dideli buvo kviečiami nusifotografuoti prie fotosienos (mėlyname fone – geltonos žvaigždelės, užrašas „15“), skirtos Europos dienai. Taip sveikinome Europą ir save su gimtadieniu, nes juk mes ir esame Europa!

Prie šventės, bibliotekos kvietimu, prisijungė ir Trakų visuomenės sveikatos biuras, kuris ragino: „Būk sveikas europietis“. Svečiai buvo vaišinami 2-iejų rūšių arbatomis: sveikuoliška „Aktyvinančia arbata“ ir „Raminančia arbata“, pateikiama jų sudėtis. Pagal tai, kokią arbatą žmogus ragauti pasirinko, buvo siūloma dalyvauti 5–7 minutes trunkančioje aktyvioje mankštoje arba raminančioje relaksacijoje. Raminančią mankštą pasirinko suaugusieji šventės dalyviai, o aktyvią – Trakų lopšelio-darželio „Ežerėlis“ ugdytiniai.
Po visos dienos intensyvių veiklų lauke, bibliotekoje vyko rež. Luis Ortega filmo „Angelas“ („El Ángel“, 2018) peržiūra, pasakojančio kvapą gniaužiančią jaunuolio, tapusio vienu garsiausiu šių dienų nusikaltėliu, istoriją. Vieni iš filmo prodiuserių kino industrijoje puikiai žinomi Agustín Almodóvar ir Pedro Almodóvar. Kino filmas abejingų tikrai nepaliko.
Tuo pačiu metu bibliotekoje veikė Šveicarijos lietuvių bendruomenės kilnojamoji fotografijų paroda „Lietuvių Šveicarija“, skirta Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtiems Pasaulio lietuvių metams, kurios atidarymas vyko Europos dienos šventės „AŠ + ES = 15 M.“ išvakarėse. Gegužės 8 d. ją pristatyti atvyko Šveicarijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jūratė Caspersen. Parodoje pristatytos dešimties Šveicarijos lietuvių fotografijos, kuriose įamžintas Šveicarijos lietuvių bendruomenės gyvenimas ir veikla, puoselėjant tautinį tapatumą, gimtąją kalbą ir kultūrą, o taip pat – šveicariškos tradicijos ir įspūdingiausi Alpių šalies gamtovaizdžiai. Tai – pasakojimas vaizdais apie mažos tautinės bendruomenės nueitą kelią nuo Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių stovyklos susikūrimo iki šių dienų aktyvios lietuvių bendruomenės visuomeninės veiklos atspindžių. Nuotraukos darytos ne profesionalių fotografų, o ten gyvenančių tautiečių.
Lietuvių bendruomenės pirmininkė Jūratė Caspersen išsamiai papasakojo apie bendruomenės kūrimąsi Šveicarijoje, jos veiklą, šventes, nuveiktus darbus ir renginius, kurie puoselėjo lietuvių kultūrą ir supažindino su ja Šveicarijos gyventojus. Pati Jūratė Caspersen yra trečiosios lietuvių emigracijos bangos atstovė Šveicarijoje. Išsamus ir įdomus pasakojimas apie tautiečių gyvenimą ir pačios Šveicarijos ypatumus paliko neišdildomą įspūdį susirinkusiems.
Šventės metu vyko įvairūs žaidimai, pramogos, buvo dalinama ES atributika. Šventėje savo kurtus suvenyrus ES tematika pristatė ir Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai.
Dėkojame renginio partneriams: Trakų kultūros rūmams, Trakų visuomenės sveikatos biurui, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijai, Europos komisijos atstovybei Lietuvoje bei renginio rėmėjui – Trakų rajono savivaldybei.
Tikimės, kad Europos dienos šventėje dalyviai ir svečiai puikiai praleido laiką, atrado įdomių veiklų, įgijo naujų žinių, suprato, kodėl svarbu balsuoti artėjančiuose Europos Parlamento rinkimuose, patyrė neišdildomų įspūdžių ir teigiamų emocijų.
 
Akvilė Narbutienė,
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė
 

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama