NAUJIENOS
Toliau
Atgal

Tomas Lagūnavičius: globalaus terorizmo baubas – visuomenė bejėgė?

Kategorija:

Miestas:
Psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavčius sako, kad šiuolaikiniame pasaulyje auganti terorizmo banga gali greitai nušluoti mūsų  civilizaciją. Tada visuomenė grįžtų į pirmykštį būvį. Suvaldyti situaciją įmanoma, jei suvoksime terorizmo priežastis. Tik pažinus priešą įmanoma su juo kovoti.
Sprogimai Prancūzijoje, Ispanijoje, Anglijoje, Amerikoje... Moterys ir vaikai ginkluoti šautuvais ir granatomis Sirijoje... Šiuolaikinės kamikadzės sprogdina lėktuvus... Pasaulio žiniasklaidos priemonės mirga šiurpinančiais vaizdais. O mes saugiai sėdime prie televizorių ekranų ir manome, kad mūsų tai nepalies. Bet ar tikrai taip? Pasitikrinkite, gal ir jūs esate rizikos grupėje, kurioje esantys žmonės lengvai gali tapti teroristais.
Terorizmas prasideda visai nekaltai. Pradžia – žmonių aktyvumas, kuris, jei laiku nebus realizuotas, peraugs į terorizmą. Individų aktyvumą skatina keletas priežasčių. O jos sudaro prielaidas atsirasti terorizmui.
1.Deprivacija. Dalis žmonių visuomenėje jaučiasi atstumtaisiais. Jiems atrodo, kad aplinkiniai jų nesupranta, ignoruoja jų poreikius. Iš jų tyčiojasi. Tai individai, kurie nesugebėjo realizuoti savo troškimų realiame gyvenime, todėl aktyviai dalyvauja socialiniuose tinkluose. Aktyviai juose veikdami tokie žmonės pagerina savo psichikos būklę. Tačiau kyla pavojus, kad virtuali agresija gali peraugti į realią.
2.Vienišumas.Vieniši žmonės yra praradę visus ryšius su artimaisiais. Ieškodami bendravimo jie įsilieja į mažas bendruomenes. Ieškodami saugumo lengvai pasiduoda grupės įtakai. Yra priklausomi nuo jos lyderių ideologijos, nes nori būti lygiateisiais nariais. Jie greitai patenka į įvairių sektų pinkles.Tokius individus lengva išprovokuoti aktyviems veiksmams. Lengva priversti atlikti teroro aktą. Tai ypatingai išryškėja krizių metu (karas, badas ir t.t.).
3.Struktūrinė visuomenės įtampa. Dalis visuomenės narių jaučiasi tos visuomenės  skriaudžiami. „Skriauda“  slypi tik jų sąmonėje, bet jie imasi įvairių veiksmų norėdami sulaukti įvertinimo, pakeisti esamą padėtį. Dažniausiai susiburia į grupes. Pradžioje tai gali būti šokiruojanti apranga ar elgesys. Vėliau pradedama kabinėtis ir tyčiotis iš silpnesnių už save visuomenės narių (tai būdinga ne tik paaugliams, bet ir suaugusiems). Pradiniame etape toks elgesys dažniausiai būna neveiksmingas. Tada pereinama prie aktyvių veiksmų, kurie neretai perauga į chuliganiškus veiksmus. O vėliau - į teroro išpuolius.
4.Masinių informacinių priemonių ir technologijų įtaka. Prisižiūrėję filmų ir „persižaidę“ kompiuterinių žaidimų žmonės neretai trokšta būti panašūs į jų superherojus. Susitapatina su jais. Ankstesnieji robinaihudai, tadaiblindos, supermenai, tampa halkais, geležiniais žmonėmis, torais... Žmonės idealizuoja šiuos mistinius herojus. Siekia būti panašūs į juos. Mėgdžioja aprangą ir elgesį. Buriasi į grupes, kuria savitą simboliką. Ir jei kiti nepritaria jų idėjoms bei gyvenimo būdui, tampa priešais.
5.Kultūriniai skirtumai. Skirtingose kultūrose vyrauja skirtingi papročiai, jų vertybės ir simbolikos skirtingos.(Tai ypač būdinga religiniame lygmenyje). Kiekvienos kultūros ideologai trokšta, kad būtų pripažįstamos būtent jų vertybės, būtų naudojama tik jų simbolika. Tai tam tikru būdu suvokta teisybė ir troškimas ją įgyvendinti. (Visi atsimename komunizmo lozungus „Laisvė, lygybė, brolybė“. Ir puikiai žinome kruvinas taip deklaruotų vertybių pasekmes.) Musulmonų fanatikai skelbia „džihadą“ visam senajam žemynui. Ir visam krikščioniškajam pasauliui.
6.Resursų mobilizavimo teorija. Tam kad išliktumėme kaip rasė, kaip tauta, kaip žmonės, turime mobilizuoti visus resursus, nes jų pradeda trūkti (tai žemė, vanduo, nafta ir t.t.). Tokios grėsmės iš tikro gali ir nebūti. Bet norėdami totaliai valdyti mases politikai ir jų ideologai dirbtinai kuria „baubus“, skelbia pavojų ir mobilizuoja visuomenę jungtis į valstybinio lygmens organizacijas. Masonai, asasinai, hitlerjugendas, spaliukai, komjaunuoliai ir daugybė kitų per žmonijos gyvavimo šimtmečius aklai vykdė vadų nurodymus. Stipriai sužadindami pavojaus jausmą šie valdė mases. Dirbtinai kūrė priešus ir kvietė juos naikinti.
„Dažnai veikia visas kompleksas priežasčių, kuris skatina žmonių aktyvumą, greitai peraugantį į agresiją. O piktavalių valdomas aktyvumas gali greitai tapti teroru. Reikia rasti socialiai priimtinas išeitis, kad žmonės galėtų aktyviai ir pozityviaisave realizuoti, „nuleisti garą“, – sako psichologas Tomas Lagūnavičius.

Parengė
Rita Kaučikienė
 
 

  • Edukacinės programos
  • Nakvynė


Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Mano kraštas

Partneriai