NAUJIENOS

Susitikimas su Kęstučiu Kasparavičiumi: meistro pamoka

Kategorija:

Miestas:
Pasaulyje garsus dailininkas, iliustratorius ir vaikiškų knygų autorius Kęstutis Kasparavičius yra kilęs nuo Aukštadvario: iš Vladislavos kaimo. Išskirtinis įvykis, kad balandžio 30 dieną garsenybė pirmąkart apsilankė Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje. K. Kasparavičius susirinkusiesiems pasakojo, kad iš vaikystės prisimena Vladislavos dvaro griuvėsius, joje buvusią mokyklą. Dailininko tėveliai buvo mokytojai ir buvo atidarę mokyklą. Brolį ir jį patį pradinėse klasėse mokę tėvai.
Dabar vaikų rašytojas ir iliustratorius nusprendė nuo savo knygų kūrimo pailsėti. Šiuo metu iliustruoja klasikos knygą vaikams – Kenneth Grahame „Vėjai gluosniuose“. Ją užsakė viena iš vokiečių leidyklų. Beje, pirmąsias knygas K. Kasparavičius sukūrė nelietuviškai. Nors galvoje dailininkas nešiojasi tris sumanymus, bet kol kas jų neišduosiąs. K. Kasparavičius prisiminė, kaip skrisdamas į Kolumbiją, buvo sugalvojęs vienos knygos – galbūt pačios originaliausios ir genialiausios! – idėją. Apmaudu, tačiau po skrydžio viską pamiršęs. Iki šiol neprisimenąs...
Vaikas būdamas, Kęstutis svajojo būti laivo kapitonu, ledų pardavėju ar elektriku. O tėvai norėjo, kad sūnus taptų dainininku. Tad K. Kasparavičius Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje mokėsi dešimt metų. Labiausiai nepatiko dirigavimas... Buvo nedrąsus ir, kai reikėdavo lipti į sceną ir diriguoti, susijaudindavo ir viską pamiršdavo... Tuomet brolis paskatino daryti, kas patinka – piešti. Įsiklausęs į brolio patarimą, K. Kasparavičius baigė Vilniaus dailės akademiją ir tapo iliustratoriumi. Piešia maždaug nuo penkerių–šešerių, o knygas vaikams iliustruoja nuo 1972-ųjų. Vaikiškų knygų tekstus pradėjo kurti nuo 50-ies. Iliustratorius drąsino susirinkusius vaikus šmaikštaudamas: „Jei norite kurti knygą, nelaukite penkiasdešimties – kurkite dabar!“
Dailininkas nuoširdžiai išpasakojo, vaizdžiai (knygos maketas, akavarele piešti lapai) parodė, kaip gimsta knyga, kaip ją pradeda iliustruoti. Vaikai sunkiai patikėjo, kad vieną knygą akvarele  įmanoma nupiešti per pusmetį! Vienas berniukas garsiai apgailestavo, kad vien armoniką pieštų trejus metus... Kai K. Kasparavičius sugalvoja idėją, užsimerkia ir regi siužeto scenas kaip kino filmo juostoje. Dažniausiai knygą sudaro 6–7 scenos. Pradeda iliustruoti nuo fono, gatvės, namo, o tik vėliau apgyvendina herojus. Kai K. Kasparavičius kūrė knygą „Dryžuota istorija“, iš visur rinko medžiagą apie dryžuotus dalykus: automobilius, aprangos detales, kt.; jų idėjas siūlė ir bičiuliai. Iliustratorius atskleidė mažą paslaptį: knygos priešlapiuose panaudojo nuskaitytą savo marškinių vaizdą!
Kūrybinės dirbtuvės prasidėjo, kai garsusis iliustratorius išsitraukė didžiulį tuščią lapą, kuriame akimirksniu meistriškai nupiešė žirafą: nedidukę ir žavią, kuriai vaikai išrinko vardą – Taškuolė Trakaitė. Tada K. Kasparavičius vaikams pasiūlė dviejų rūšių pastelių ir pamokė, kaip švelniai jomis reikia spalvinti, patrinti pirštais. Su didžiuliu įsijautimu piešė ir vadovavo piešėjams! K. Kasparavičius prisiminė, kad didžiausią žirafą yra nupiešęs Slovėnijos sostinėje – Liublianoje. Žirafa – kaskart kitokia – Vaikų literatūros skyriuje sukurta jau daugiau kaip 200 kartų.
Nuo šiol K. Kasparavičiaus žirafaitė Taškuolė Trakaitė puoš Vaikų literatūros skyrių, o Trakų pradinės mokyklos ir „Patirčių slėnio“ mokiniai girsis, kad buvo susitikę su kraštiečiu iliustratoriumi!

Laimutė Adomavičienė,
Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus
vyr. bibliotekininkė
 

 

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama