Šilutėje – rekordinis dalyvių skaičius ir išvirtos žuvienės kiekis

Kategorija:

Miestas:
Šilutėje – rekordinis dalyvių skaičius ir išvirtos žuvienės kiekis
Rugsėjo 8 d. Šilutėje, senojoje Šilokarčemos aikštėje įvyko dešimtasis žuvienės virimo čempionatas, ankstesnius pralenkęs ir dalyvių skaičiumi ir išvirtos žuvienės ir žuvies sriubos kiekiu. 57 komandos išvirė beveik 4 tonas žuvienės ir žuvies sriubos, kurias skanavo tūkstančiai žiūrovų, suvažiavusių iš visos Lietuvos.
Padeda surasti kraštą
Į čempionatą atvyko Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis. O prieš žuvienės čempionatą su Ašmenos savivaldybe (Baltarusija) šilutiškiai pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Ceremonijoje dalyvavo ir Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol.
„Nė vienoje šalyje dar nemačiau šitiek žmonių, skanaujančių žuvienę. Tai labai smagi šventė ir didžiulė galimybė žmonėms iš visos Lietuvos pabūti kartu“, – džiaugsmo neslėpė čempionato globėja Europos Parlamento narė  Vilija Blinkevičiūtė.
„Šventė atspindi Šilutės rajono žmonių gyvenimą, nes čia gyvenimas glaudžiai susijęs su vandeniu. Neatsitiktinai ir savivaldybė apibūdinama, kaip kraštas, kuriame gyvenimą kuria vanduo ir žmonės, tad būtų kažkas negerai, jei to nepanaudotume, kurdami krašto tradicijas“, – prieš dešimt metų gimusią tradiciją apibūdina Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis. Pasak jo, čempionatas padeda garsinti Šilutės vardą. Pernai nuvykę į Alaniją šilutiškiai išvirė savo krašto žuvienę, o vienas naujausių viešbučių savo restorane įsipareigojo per visą sezoną kartą per savaitę virti Šilutės žuvienę.  Turkai savo pažado laikosi, tad visi atvykusieji į šio viešbučio restoraną sužino, kad yra Šilutė.
„Malonu, kad per žuvienės čempionatą sulaukiame vis daugiau svečių iš užsienio. Dar įdomiau, kad čempiono žiedą laimi ne šilutiškiai, bet svečiai iš kitų regionų, o praėjusiais metais čempiono žiedas iškeliavo į Lenkiją“, – pritaria  rajono mero pavaduotojas Algis Bekeris
 „Išties, žuvienės čempionatas ir lietuviams, ir užsieniečiams padeda surasti Šilutę, pajusti šio krašto grožį. Mes turime tokį perlą, kaip Minijos kaimą. Tai lietuviška Venecija. Šio kaimo pagrindinė gatvė – Minijos upė. Mes turime Ventės ragą ir ten įsikūrusią paukščių žiedavimo stotį. Šiemet nuo Ventės rago iškyšulio gilinamas farvateris, kad laivai galėtų plaukti į Nidą. Taigi į Ventės ragą bus galima atvykti ne tik sausumos keliu, bet ir poilsiaujant Neringoje iki jos atplaukti laivu“, – krašto ypatumus pristato. Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis ir pasidžiaugia, kad rajonas sulaukia vis daugiau turistų.
„Turime daugiausia vandenų, pagauname daug žuvies, todėl galime parodyti, kad lietuviai mėgsta žuvį ir žuvienę. Susirinkęs komandų skaičių rodo, kad renginys nebėra vietinės reikšmės, todėl, manau, jis jau turėtų būti remiamas ir iš valstybės biudžeto“,  – mano administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis.
Variklis – bičiulystė
Kaip teigia žuvienės čempionato sumanytojas ir vienas svarbiausių organizatorių Marijus Budraitis, rengiant čempionatą stengiamasi išsaugoti bendrystę ir bičiulystę. „Stengiamės, kad kaimynystė kuo mažiau keistųsi, tad kelintą kartą atvykstančios komandos žino, kas bus įkurdintas šalia jų“, – čempionato organizavimo paslaptį praskleidžia M. Budraitis
„Mes važiuojame ne varžytis, bet pabendrauti su kitomis komandomis, pasidžiaugti pamario kraštu, pasižiūrėti, kaip kiti rajonai švenčia. Kartu prisimename, kaip gerą lietuvišką maistą galima pagaminti lauko sąlygomis, – įspūdžiais dalijasi antrą kartą čempionate dalyvaujančios „Nevėžio“ komandos vadovas Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, smagiai pajuokaudamas, kad jam patarimais talkina komandos moterys. – Jos man pataria ir kol jos mato, taip ir darau, o kai nueina, darau savo.“
Išties, „Nevėžio“ komandos žuvies sriuba buvo pripažinta gardžiausia.
Iš Klaipėdos rajono kilusiam Panevėžio rajono mero pavaduotojui Antanui Pociui žuvienės čempionatas – puiki galimybė susitikti su senais bičiuliais ir artimaisiais. Tad Nevėžio“ komandą palaikė ir Šilutėje gyvenančios jo  dvi  seserys, gyvenančios
„Šilalės rajono komanda dalyvauja jau šeštajame žuvienės čempionate. Nors turime daug tvenkinių ir porą ežerų, bet Šilalė nėra tas kraštas, kuris turėtų savo specifinę žuvienę. Kaip išeina, taip išeina. Svarbiausia, smagu, – gera nuotaika dalijosi Šilalės rajono mero pavaduotojas Valdemaras Jasevičius. – Šilalės ir Šilutės rajonai bendraujame ne tik per čempionatą. Mes bendraujame ir per kitas šventes. Šilutiškiai atvažiuoja į mūsų šventes, mes – į jų. Tikimės šilutiškių ir draugų iš kitų savivaldybių sulaukti ir rugsėjo 29 dieną vyksiančioje mūsų rajono ūkininkų šventėje. Joje bus daug pramogų ir linksmybių, kepamas jautis, bus galima paskanauti krašto kulinariniu paveldu, prisiminti senuosius amatus.“
Ignalinos rajono komanda žuvienės čempionate dalyvavo pirmą kartą. „Esame sužavėti Šilutės kraštu. Mūsų žuvelė – ne Nemuno, ne marių, mūsų žuvelė – ežerėlių. Ji kitokia, bet mums ji labai skani. Į čempionatą atvežėme sielininkų žuvienės receptą – su grybuciais, su įvairiomis žolytėmis“, – aukštaitišką žuvienę pristatė Ignalinos rajono vicemeras Laimutis Ragaišis. Be žuvienės, ignaliniečiai siūlė paskanauti jų stintelės. Jau tapo tradicija šios žuvelės šventę rengti Palūšėje. Į žuvienės čempionatą jie atsivežė ir savo delikatesinę žuvį – seliavą. „Tai išskirtinė žuvis, ja vaišinami geriausi bičiuliai“, – teigė L. Ragaišis.
Tarp čempionato dalyvių smagiai pajuokaudamas sukiojosi Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. „Turėjau kvietimą dalyvauti čempionate,  labai norėjau dalyvauti, bet paskaitęs nuostatus truputį išsigandau, kad mūsų komanda gali neatitikti reikalavimų. Nusprendėme atvažiavome pasižiūrėti, kad galėtume sudalyvauti kitais metais, – kalbėjo A. Čepononis ir smagiai nusišypsojęs pridūrė. – Manau, kad tapsime vieni iš prizininkų, juk esu užaugęs ant ežero kranto ir žinau, kas yra žuvienė ir žuvies sriuba.“
Čempiono žiedas – mažeikiškiams  
„Kai prieš dešimt metų pradėjau organizuoti žuvienės čempionatą, net nemaniau, kad nuo 5 komandų renginys išaugs iki 57. Šiame čempionate dalyvavo 6 užsienio komandos. Daugiau kaip pusė komandų atvyko ne iš pamario krašto. Tik 150 litrų pritrūko iki 4 tonų žuvienės. . Devintame čempionate džiaugėmės, kad išvirta 3 tonos 150 litrų žuvienės“, – čempionato skaičius pateikia M. Budraitis.
Skirtingai nuo ankstesnių metų, šiemet pasikeitė čempionato rengimo vieta, nes, pasak M. Budraičio, uoste nebebuvo galima sutalpinti visų komandų. „Šilokarčemos aikštė, kurioje ir vyko čempionatas, yra Šilutės pradžia. Ši aikštė garsėjo savo žuvų turgais. Nors dėl vietos pakeitimo buvo kilę įvairių pamąstymų, bet per čempionato dieną aikštė, kaip ir anais laikais, pilna žmonių“, – džiaugėsi organizatorius, geru žodžiu paminėdamas „Germanikos“ komandą. Ji į čempionatą atplaukė pačių pasidarytu kurėnu. Jame jie virė ir žuvienę.
Šio čempionato staigmena – prizas čempionams. Tai 30 kg rūkytas šamas, kurį dovanojo Rusnės žvejas Algimantas Svitkinas. Šamas ir žuvienės čempiono žiedas atiteko Mažeikių komandai.

Genovaitė Paulikaitė
Autorės nuotraukose - čemionato akimirkos
Mano Krastas