Rita Kaučikienė: kompetencijų pasas – karjeros garantas

Kategorija:

Miestas:
Rita Kaučikienė: kompetencijų pasas – karjeros garantas
Dažnai aplanko jausmas, kad užmiršote tai, ką išmokote? Iš tikro nepamiršote, tik žinios, kurį laiką nenaudojamos, nusėda smegenų „dugne“.  Kaip išvengti šitos nemalonios situacijos: „žinau, kad žinojau“? Sušlubavusią atmintį greitai padės atgaivinti Kompetencijų pasas (KP), kurį reikia pradėti formuoti jau paauglystėje. Ir nešiotis su savimi. Visur ir visada.
 Į KP susirašykite visas turimas ir norimas įgyti bei tobulinti kompetencijas. Parodykite būsimam/ esamam darbdaviui. Pagirs. Darysite karjerą. KP yra jūsų sėkmės bilietas.Tai ką reikia įrašyti į KP?
 Kai formuosite savo KP, pirmiausia turite nuspręsti, kaip ir iki kokio lygio, kokias kompetencijas lavinsite. Jums visų kompetencijų gyvenime nereikės, bet labai gerai, jei turimos bus įgūdžių lygyje.
Skiriami 3 kompetencijų lygiai: žinių (žinau kaip, bet nemoku to padaryti); mokėjimo (suprantu kaip ir moku padaryti, bet darau netobulai); įgūdžių (moku daryti pakankamai tobulai ir kintančioje situacijoje).
Yra 7 kompetencijų grupės. Pirmąsias 3 galima vadinti „gyvenimo“ universaliomis  kompetencijomis, kitos -  „darbinės“, ugdančios specifinius įgūdžius.
1.Baziniai įgūdžiai. Higiena, sveika gyvensena, tinkamas aprangos stilius pagal laiką ir vietą, bendravimo kultūra ir t.t. – tai elementarūs pamatiniai dalykai, kuriuos turi kuo anksčiau įsisavinti kiekvienas žmogus. (Situacija: į dalykinį susitikimą / seminarą atvyksta treninguotas, nesiskutęs vaikinas. Aplinkinių reakcija?...)
2.Kryptinės kompetencijos, išlavintos iki įvairių lygių. Jos padeda įgyti arba tobulinti turimą specialybę. (Pvz., atminties lavinimo pratimai dirbantiems protinį darbą)
3.Papildomi įgūdžiai, kurie padeda jums gyvenime, yra lavinami priklausomai nuo to, kam teikiate prioritetus, kokia mėgstama veikla užsiimate. (Situacija: labai mėgstate grybauti, bet neatpažįstate grybų rūšių. Prisirenkate pilną krepšį, išverdate šeimai grybienę, pavalgote ir...)
4.Specialybines kompetencijas būtina išlavinti iki įgūdžių ir jas nuolat tobulinti. Nes konkurentai nesnaudžia. Privalai būti savo srities superprofas.(Situacija: profesorius skaito paskaita studentams iš savo užrašų ir liepia konspektuoti kiekvieną žodį. Ką veikia studentai?...)
5.Inovacijų kūrimo ir diegimo kompetencijos. Net ir užimdamas nedideles pareigas, turėdamas ribotas funkcijas galite šias kompetencijas taikyti savo darbo vietoje ir taip užsitarnauti autoritetą, pagerinti savo įvaizdį viršininko ir kolegų akyse. Galite tikėtis paaukštinimo ir (svarbiausia!) didesnio atlyginimo. Šios kompetencijos  yra 2 rūšių: „kaizen“ – pastovus tobulinimas ir „kairyo“ – stambios inovacijos, radikalūs pokyčiai.(Įvaldžius „kairyo“ galimybė, kad jus atleis iš darbo etatų mažinimo metu lygi 0)
6.Dabar labai daug kalbama ir rašoma apie vadovavimo arba lyderystės kompetenciją. Ją ištobulinę žmonės jaučiasi puikiai, yra visur laukiami, tik... Kiek realiai šiandien reikia vadovų – lyderių? Kam jie vadovaus, jei visi taps prezidentais, generaliniais direktoriais, bankų valdytojais ir pan.? (Situacija: įmonei, kurioje dirba 13 tarnautojų, vadovauja 5 direktoriai. Rezultatas?...)
7.Todėl esminė šių dienų kompetencija yra bendravimo ir tarnavimo kompetencija. Geras tarnautojas yra prognozuojamas žmogus, lojalus įmonės interesams, sąžiningai atliekantis savo pareigas, nekeliantis problemų, esant reikalui padedantis jas spręsti. Visada pasiruošęs išklausyti klientą, pateikti jam kelias patogias alternatyvas. Jo kabinete jauku ir esate maloniai aptarnaujami. Toks tarnautojas kiekvieno darbdavio laukiamas. Jis vertingas visuomenei žmogus. Karjera garantuota.
Tomas Lagūnavičius, psichologas, Kauno suaugusiųjų mokymo centro direktorius, įspėja: svarbiausia yra esminės kompetencijos. Kartais neturėdamas vienos iš jų galite prarasti viską (net ir geriausias savo srities specialistas niekam nereikalingas, jei kelia darbe konfliktus). Ir jūsų karjera pasibaigs dar neprasidėjusi. Todėl lavinkitės ir formuokite savo Kompetencijų pasą. Darykite karjerą. Sėkmės.

Rita Kaučikienė
Kauno suaugusiųjų mokymo centro IT specialistė
 

Mano Krastas