Rita Kaučikienė: ar kūrybai reikalingas įkvėpimas?

Kategorija:

Miestas:
Rita Kaučikienė: ar  kūrybai reikalingas įkvėpimas?
Mes gyvename pasaulyje, kuriame peršokama iš filosofijos į politiką, iš politikos į žurnalistiką, iš žurnalistikos – į idėjų istoriją. Dabarties laikais pats didžiausias modernumas yra būti klasikiniu. (Leonidas Donskis)
Šiuo metu spaudoje daug rašoma ir diskutuojama apie kūrybiškumą ir įkvėpimą, apie tai, kaip kūrybingas žmogus, pasitelkęs įkvėpimą, gali tapti kūrėju ir pasiekti sėkmę. Viešoje erdvėje daugybė psichologijos, saviugdos seminarų ir patarimų, taisyklių, kaip išsiugdyti šią mistišką savybę ir daryti puikius sprendimus. Tačiau kūrybiškumas šiandien nieko nevertas ir visiškai nebereikalingas. Kodėl?
Apie tai kalba Kauno jaunimo mokyklos ir Kauno suaugusiųjų centro direktorius Tomas Lagūnavičius. Jis sako, kad „kūrybiškumas“ ir „kūryba“ yra dvi skirtingos sąvokos. ir atėjo laikas  atskirti šiuos du dalykus. Įkvėpimas nedaro jokios įtakos kūrybai. XXI amžiaus postmodernioje technologijų visuomenėjekūryba tapo kasdieninės veiklos dalimi, o kalbos apie įkvėpimą neturi nieko bendra su kūrybos procesu. Kūryba – tai šiuolaikinių technologijų išmanymas ir gebėjimas jų pagalba konstruoti įvairius objektus. Svarbiausia yra technologijų teikiama nauda kūrybos vyksmui, svarbiausia – greitas rezultatas. Reikia lavinti ne kūrybiškumą, bet mokyti kūrybos technologijų, kurių yra daugiau nei 200. Kaip tą daryti?
1.Kiekvieną kartą panaudokite skirtingą metodą ir gausite vis kitokį rezultatą.
2. Jei naudosite kelis metodus vienu metu, gausite didesnę rezultatų \objektų įvairovę.
3.Svarbiausia sukurti ne vieną, bet kuo daugiau objektų, nes taip atsiranda nauji, unikalūs produktai. Juos galima palikti  tolimesniam tobulinimui, o standartinius arba pasikartojančius – sunaikinti.
4.Naudojant įvairias kūrybos  technologijas objektai „susikuria“ patys, belieka atrinkti originaliausius iš jų ir, naudojant vis kitus metodus, gauti vėl naują produktą.
5. Svarbiausia nekopijuoti, nebekartoti to, kas jau buvo sukurta.
Todėl kūryba yra „prievartinis“ procesas, o kūrėjas – technologijų naudotojas, meistriškai gaminantis įvairiausius produktus, Taigi, nebelieka baimės, kad „dings įkvėpimas“ ir menininkas nieko nebesukurs. Kūrėjui belieka pasitelkus technologijas mąstyti ir daug konstruoti, ir taip jis sukurs šedevrus. Tokie universalūs Renesanso menininkai buvo Mikelandželas ir Leonardas daVinčis. Jie dirbo labai daug, kūrė pasitelkę įvairiausius metodus, todėl žmonės ir šiandien žavisi jų darbais.
„Naudodami „kūrybos per prievartą“ metodus genijais iš kartoJūs gal ir netapsite, bet savo amato meistrais tai tikrai,“ - baigė pasakojimą direktorius  Tomas Lagūnavičius.

Rita Kaučikienė
Kauno jaunimo mokyklos ir Kauno suaugusiųjų centro IT specialistė
Nuotrauka: Karolina Černevičienė
.
 
Mano Krastas