NAUJIENOS
Toliau
Atgal

Protingi parlamentarai – juokingi įstatymai


Miestas:
Apie parlamentarus ir parlamentus blogai arba nieko. Žinia ne visada leidžiami įstatymai padeda žmonėms gyventi geriau ir laisviau. Kartais įstatymai ką nors be pagrindo draudžia, kartais įstatymo logikos nesupranta net jų leidėjai, neretai įstatymai pasirodo tiesiog juokingi.
 
Politikos istorija dažnai pašiepia tuos, kurie, kažkada – seniai labai seniai – išleidę tuomet reikalingus įstatymus, vėliau pamiršta juos panaikinti ar modifikuoti.
 
Štai britų Parlamentas 1313 metais uždraudė Parlamentarams rūmuose nešioti šarvus. Įstatymas galioja ir šiandien. Nežinia, ar kas mėgina jį apeiti, nors terorizmo grėsmės akivaizdoje šarvai gal ir praverstų. Galioja įstatymas ir įpareigojantis visiems jaunuoliams, vyresniems kaip 14 metų kiekvieno sekmadienio popietę lavinti šaudymo iš lanko įgūdžius, prižiūrint vietiniam dvasininkui, o moterims draudžiama draugijoje viešai valgyti šokoladą. Tiesa, tą pamiršo ir moterys, ir teisėsauga. Sąrašą galima tęsti, įsitikinant, kad respektabilūs britų įstatymų leidėjai ir vykdytojai – tikri užuomaršos.
 
Užmirštų įstatymų apstu Jungtinėse valstijose, kur neretai iki šiol arkliais kinkyti vežimai turi pirmenybę prieš automobilius, draudžiama melžti svetimą karvę ar kinkyti arklius prie administracinių pastatų. Kam įdomu, siūlau pasiskaityti www.dumblaws.com. Smagiai pasijuoksite.
 
Beveik kiekviena šalis, ypač tradicinės demokratijos, turi savo įstatymų keistenybes. Tailande negalima pasirodyti viešumoje be apatinių drabužių ir vairuoti automobilio iki pusės išsirengus. Turkijoje, moteris, norinti įsidarbinti turi gauti oficialų vyro sutikimą, Šveicarijoje sekmadieniais draudžiama matomose vietose džiovinti drabužius ir plauti automobilius. Būkite atsargūs Singapūre – galite būti nubausti už rūkymą ar šiukšlinimą gatvėje, jei netyčia kur numesite parduotuvės čekį ar kokį kitą niekniekį.
 
Neretai politikų norai yra visai šviesūs ir logiški. Graikijoje, kovojant su lošimų verslu, uždrausti visi elektroniniai žaidimai, Vokietijoje, siekiant demaskuoti potencialius riaušių organizatorius, draudžiama viešose vietose užsidėti kaukę. Karnavalai ir šventės – atskiras atvejis, jiems savivaldybė išduoda specialius leidimus.
 
Galima manyti, kad dauguma kvailųjų įstatymų priimta seniai labai seniai, tame ir jų kvailumas, tačiau jų nestinga ir mūsų dienomis.
 
Mano asmeninė darbo patirtis Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje rodo, kad bent jau noro kurti nekasdieniškus įstatymus nestinga Europos parlamentarų galvoje. Prieš keletą metų asamblėjoje atsirado projektas (inicijuotas kelių skandinavų parlamentarų), siūlantis peržiūrėti keliolikos respektabilių Europos valstybių demokratijos būklę ir griežtai pasmerkti neva nedemokratines tų šalių valdymo formas netgi šalinant valstybes iš Europos organizacijų. Tokio pykčio priežastis – monarchija. Pasiūlymo iniciatoriai teigia, kad monarchija pažeidžia bent keletą elementaraus žmogaus teisių, o būtent: ne kiekvienas pilietis turi “prigimtinę” teisę tapti valstybės vadovu, kai kuriose šalyse, valstybės vadovais gali tapti tik tam tikros religinės grupės nariai, paveldėjimo teisėje nepaisoma lyčių lygybės principų, diskriminuojama pagal amžių ir pan. Pavyzdžiui, seniausios Europos monarchijos – Danijos karaliumi ar karaliene gali būti tik dabartinės karališkos dinastijos narys pagal griežtą dinastinę amžiaus ir lyties hierarchiją, be to turi priklausyti Danijos Evangelikų Liuteronų Bažnyčiai. Taigi, nei jūs nei aš Danijos valdovais netapsime. Kokia neteisybė, ar ne?
 
Dar juokingiau atrodė siūlymas nubausti Vatikano valstybė, tiesiog atimant iš Šventojo Sosto visas narystės tarptautinėse organizacijose galimybes. Priežastis paprasta – Vatikano valstybės vadovu gali būti tik vyriškos lyties asmuo, tad feministės niršta, o teisininkai krapšto pakaušius įrodinėdami, kad ne taip čia viskas blogai. Kaip ten su mūsų tikėjimus, ar nereikės perrašyti viso Šventojo Rašto, feministėms panorus būti nukryžiuotomis lygiomis lyčių teisėmis...
 
Gal ir ne taip blogai šiame pasaulyje. Sveikas humoras įstatymuose padeda lengviau išgyventi krizes, o jei kas negerai su įstatymais mūsų šalyje, tai būkime atlaidūs.
 
Edmundas Vareikis
SeimoUžsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas

  • Edukacinės programos
  • Nakvynė


Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Mano kraštas

Partneriai