NAUJIENOS
Dailininkas, kūręs miesto veidą
Toliau
Atgal

Padėkos diena palaimintajam Teofiliui sugrįžus į Kaišiadoris

Kategorija:

Miestas:
Padėkos diena palaimintajam Teofiliui sugrįžus į Kaišiadoris
Liepos pirmąjį sekmadienį Kaišiadoryse vyko Padėkos diena. „Pagal Bažnyčios nuostatas palaiminimo ceremonija turėjo vykti Kaišiadoryse, bet  mūsų miestas nėra pakankamai didelis, kad galėtų priimti 30 tūkst. piligrimų, todėl buvo nuspręsta iškilmes rengti sostinėje. Kitas dalykas – tai istorinis įvykis visai Lietuvai ir natūralu, kad jis vyksta šalies sostinėje“, – kalbėjo Kaišiadorių rajono meras Vytenis Tomkus.
Tad šv. mišiomis prasidėjusi Padėkos diena kaišiadoriečiams buvo  galimybė pasidžiaugti palaimintuoju Teofiliu Matulioniu. „Šio momento laukėme 27 metus, – sakė meras. – Nuo 1990 metų, kai Kaišiadorių vyskupijoje buvo pradėta buvusio Kaišiadorių vyskupo arkivyskupo Teofiliaus Matulionio beatifikacijos byla,  iki praėjusių metų gruodžio mėnesio, kai popiežius Pranciškus paskelbė, kad bus leidžiama Teofilių Matulionį skelbti palaimintuoju. Tai mums buvo labai netikėta, bet kartu ir labai džiugi žinia. Kita džiugi žinia – Lietuvos vyskupų sprendimas 2017-uosius paskelbti Teofiliaus Matulionio metais.“
Nepaisant be perstojo sekmadienio iškilmes prausiančio lietaus, išgražėjusioje Kaišiadorių miesto aikštėje priešais katedrą visų laukė vaišėmis nukrauti stalai. Tai pirmasis bendras kaišiadoriečių stalas. Aikštės pakraštyje valgytojų laukė kareiviška košė.  Susirinkusieji prie bendro stalo galėjo ne tik pasivaišinti Teofiliaus mėgtomis spurgomis ir braškėmis, kitais gardumynais, bet ir pasilinksminti – smagiai pašokti ar kartu su muzikantais padainuoti.
„Šioms iškilmėms rengėmės visus metus, – pasakojo meras. – Stengėmės baigti tvarkyti miesto aikštę. Birželio paskutinį ketvirtadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje buvo nuspręsta šią aikštę pavadinti Teofiliaus Matulionio vardu, o Bažnyčios gatvę pervadinti Katedros gatve, kad gatvės pavadinimas nemenkintų katedros ir Teofiliaus Matulionio statuso.“
Birželio paskutinį šeštadienį kaišiadoriečiai, sulaukę garbaus svečio – Popiežiaus Pasiuntinio Jo Eminencijos kardinolo Angelo Amato, Teofiliaus Matulionio sarkofaą išlydėjo į Vilniuje vykusias iškilmes, kuriose jis buvo paskelbtas palaimintuoju. Iškilmėse dalyvavo ir gausus būrys kaišiadoriečių. Gausiu būriu kaišiadoriečiai pirmadienį savo mieste pasitiko jau palaimintojo sarkofagą ir relikvijas, kurios pastoviai bus saugomos Kaišiadorių katedroje, kur žmonės galės jį lankyti.
Kaip teigė meras, jau nuo metų pradžios maldininkai iš Lietuvos ir užsienio keliavo į Kaišiadoris. Svečių pagausėjimas pastebėtas ir per pirmąją savaitę po Teofiliaus, kaip palaimintojo, sugrįžimo. „Kaišiadorys yra labai patogioje vietoje – tarp Kauno ir Vilniaus ir nėra labai sudėtinga išsukti iš autostrados ir pavažiuoti šešis kilometrus arba iš traukinio išlipti stotele anksčiau ir  aplankyti palaimintąjį Teofilį. Visų laukiame ir visus priimsime, – kviečia meras V. Tomkus. –  Tikimės, kad ateityje Kaišiadorys taps piligrimų centru. Galbūt tuo pasinaudos verslininkai ir pradės kurti tam reikalingą infrastruktūrą.“

Apie Teofilių Matulionį
Teofilius Matulionis gimė 1873 metais Kudoriškio kaime, Alantos parapijoje, Molėtų rajone. Mokėsi Daugpilio gimnazijoje ir Petrapilio kunigų seminarijoje. 1900 metais jis Petrapilyje buvo įšventintas kunigu, darbavosi Latvijoje, nuo 1910 metų – Petrapilyje. 1923 metais kunigas buvo suimtas ir nuteistas kalėti trejus metus. Grįžusį iš kalėjimo 1929 metais Petrapilyje vyskupas Antonijus Maleckis jį slapta įšventino vyskupu, bet tais pačiais metais jis vėl buvo suimtas ir išsiųstas dešimčiai metų į lagerį Solovkų salose Rusijoje. Į Lietuvą dvasininkas grįžo 1933 metais. Trylika metų padirbęs dvasininko darbą, T.Matulionis kalintas kalėjime dabartiniame Genocidų aukų muziejuje, vėliau išvežtas į Vladimiro kalėjimą ir į Mordoviją.

Į Lietuvą vyskupas grįžo 1956 metais. Apsigyveno Birštone, nes sovietų valdžia neleido įsikurti Kaišiadoryse. Vėliau už Vincento Sladkevičiaus įšventinimą vyskupu jis ištremtas į Šeduvą. 1962 metais už ypatingą ištikimybę Bažnyčiai popiežius Jonas XXIII vyskupui T.Matulionui suteikė arkivyskupo titulą. Tų pačių metų rugpjūtį bute Šeduvoje darant kratą arkivyskupui suleista neaiškios sudėties injekcija. Praėjus trims dienoms, jis mirė. Šiuo metu pasigirsta siūlymų išsiaiškinti, nuo ko arkivyskupas mirė.

Genovaitė Paulikaitė
Giedrės Streikauskaitės nuotraukos


 

Politikų žodis

Reklama

Mano kraštas

Partneriai