Mes mylime savo augintinius ir manome, kad jie yra patys geriausi, mieliausi, protingiausi ir ištikimiausi. Ir neretas tikime, kad keturkojis bičiulis negerą žmogų per kilometrą pajunta.
Kioto universiteto Psichologijos katedros mokslininkų komanda, vadovaujama dr. Akiko Takaoka, atliko tyrimus ir nustatė, kad šunys nepasitikės jį nors kartą apgavusiu žmogumi. Atliekant eksperimentą, šeimininkai šunims judesiu parodydavo konteinerį, kuriame jie rasdavo maisto. Po to šeimininkas mosteldavo link tuščio konteinerio. Šunys paklusdavo šeimininkų judesiui, nes paprastai jie pasitiki šeimininku. Atliekamas eksperimentas parodė, kad šunys supranta judesį, tačiau jei judesys nėra aiškus, šunys pradeda nervintis ir nerimauti.
Toliau tęsdami eksperimentą mokslininkai nustatė dar vieną šunų gebėjimą. Kai trečią kartą šeimininkai savo keturkojus judesiu pasiuntė prie konteinerio, jie tai komandai nepakluso. Jie paprasčiausiai melagiu netikėjo. Įdomiausia, kad visi 34 eksperimente dalyvavę šunys elgėsi taip pat. O tai reiškia, kad vadovaudamiesi savo patirtimi, šunys padarė išvadą, kad tuo žmogumi negalima patikėti.
Bristolio universiteto psichologo dr. Džono Brendšou nuomone, šunys pripažįsta tikslumą ir sąžiningumą.
Taip pat šunys atskiria žmones, kurie blogai ar nepagarbiai elgiasi su jo šeimininku. Atlikti tyrimai parodė, kad šunys labai gerai supranta, kaip jo šeimininkas bendrauja su kitais asmenimis. Atliekant eksperimentą, šunų šeimininkai turėjo nurodytų asmenų paprašyti padėti. Vienas jų sutiko padėti, kitas – atsisakė. Po to abu nepažįstamieji keturkojui pasiūlė maisto. Šunys pateikė dar vieną staigmeną – jie nepriėmė maisto iš žmogaus, kuris blogai ar nepagarbiai elgėsi su jo šeimininku. Šunys ne tik nepriėmė tokio žmogaus, jie tiesiog jį ignoravo ir su malonumu ėmė maistą iš jo šeimininkui padėjusių žmonių rankų. Per šį eksperimentą šunys pademonstravo aiškų socialinio etiketo suvokimą. Jie jaučia, kaip kiti žmonės bendrauja su jo šeimininku ir savarankiškai sprendžia, kaip su tais žmonėmis elgtis.
Nustatyta, kad šunys supranta kūno kalbą ir emocijas. Atliekant eksperimentą buvo išsiaiškinta, kad šunys suvokia kūno judesius ir veido išraišką. Dresuodami ir motyvuodami maistu, mokslininkai išmokino šunis atskirti liūdnus ir linksmus veidus, net jei jie tų žmonių per mokymus nebuvo sutikę. Eksperimentas parodė, kad šunys geba atskirti žmogaus emocijas pagal veido išraišką.
Šunys jaučia baimę, todėl jokiu būdu negalima keturkojams parodyti, kad jų bijote. Tokiu atveju, šuo gali žmogui net įkąsti. Eksperimente, kuriame dalyvavo 694 asmenys, mokslininkai aptiko, kad esama tiesioginio ryšio tarp žmogaus emocinio stabilumo ir tikimybės, kad šuo gali jam įkasti. Labai maža tikimybė, kad šuo puls emociškai stabilų ir pasitikintį asmenį. Šunys tiesiog užuodžia jo bijančio ir besinervinančio žmogaus reakciją, kurios metu išskiriamos šunų uoslei lengvai atskiriamos medžiagos. Be to, nereikia pamiršti, kad šunys geba skirti veido išraišką. Tad pamatę atbėgantį keturkojį, nepulkite į paniką. Galimas dalykas jis tik nori su jumis pasisveikinti.
Be to, nustatyta, kad šuns elgesys priklauso ir nuo šeimininko emocijos. Jei šeimininkas nėra tikras, kad jo augintinis nepuls praeivio, jis tik paskatina savo augintinį būtent taip ir pasielgti. Ypač jei tas praeivis yra kito šuns šeimininkas.
Nustatyta, kad keturkojai geba pajusti artėjantį žemės drebėjimą ir uraganą. Jie gali užuosti onkologinius susirgimus. Pastebėta, kad šunys didžiausią dėmesį skirdavo tai šeimininko kūno daliai, kuri buvo pažeista onkologinio susirgimo. Labiausiai šunys užuodžia krūties ir storosios žarnos vėžį. Mokslininkai įrodė, kad tarp dešimčių sveikų audinių pavyzdžių šunys nesunkiai aptinka pažeistus vėžio, nes šie audiniai išskiria specifinį kvapą, kurio neturi sveiki audiniai. Mokslininkų teigimu, per šešis mėnesius šunis galima išmokyti atskirti skirtingus onkologinius susirgimus.
Taip pat šunys gali perspėti apie artėjantį epilepsijos priepuolį ar diabetinį šoką. Jų jautri uoslė pajunta cukraus kiekio pokyčius kraujyje, nes pasikeičia žmogaus išskiriamo prakaito kvapas.
Parengta pagal http://adme.ru/
Home » Mokslininkai patvirtino: šunys jaučia blogus žmones