NAUJIENOS

Lietuvoje daliai vaikų neužtikrintas ugdymas

Kategorija:

Miestas:

Birželio 5 d. posėdžiavęs Socialinių reikalų ir darbo komitetas aptarė Valstybės kontrolės atlikto audito „Ar išnaudojame ikimokyklinio ugdymo galimybes sėkmingesnei vaikų ateičiai užtikrinti“ išvadas. Turimais duomenimis, vaikų iki penkerių metų amžiaus ikimokyklinis ugdymas duoda didžiausią efektą ir ekonominę grąžą, lemia geresnius vaikų pasiekimus ateityje. Ikimokyklinio ugdymo nauda ypatingai jaučiama vaikams, augantiems nepalankioje socialinėje aplinkoje. Tačiau Valstybės kontrolė konstatavo, kad daliai vaikų šios paslaugos prieinamumas nėra užtikrinamas, ikimokyklinio ugdymo įstaigose trūksta vietų, nesukuriamos patrauklios darbo sąlygos auklėtojams, jie iš pedagogų uždirba mažiausiai.

Audito metu konstatuota:

-ikimokyklinio ugdymo įstaigose ugdoma apie 88 proc. 4–5 metų vaikų;

-36 proc. nepalankioje socialinėje aplinkoje augančių vaikų iki penkerių metų nėra ugdomi pagal ikimokyklinio ugdymo programas;

-23 savivaldybės iš 60 nepaveža vaikų į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kitos paveža tik specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius ir privalomai ugdomus ikimokyklinio amžiaus vaikus.

Be to, nėra sukurta kokybės vertinimo sistema, o daugiau nei trečdalis auklėtojų dirba perpildytose grupėse. Atlikto audito laikotarpiu tik 2 iš 50 įstaigų turėjo mokytojo padėjėjus, o auklėtojų atlyginimai buvo daugiau nei trečdaliu mažesni nei bendrojo ugdymo mokytojų.

Posėdyje dalyvavusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pritarė, kad problemos šioje srityje itin opios. Kontrolierė pažymėjo, kad ne vienerius metus pažeidžiamos vaikų teisės į švietimą bei sveiką ir saugią ugdymosi aplinką dėl kai kuriose savivaldybėse nustatomo didesnio, nei leidžia higienos normos, sąrašinio vaikų skaičiaus grupėse.

Komitetas paprašė Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovų pateikti informaciją dėl nepalankioje socialinėje aplinkoje augančių vaikų ikimokyklinio ugdymo situacijos savivaldybėse. Gavęs minėtą informaciją, komitetas ketina tęsti parlamentinę kontrolę kartu su atsakingomis institucijomis ieškodamas audito ataskaitoje nustatytų ikimokyklinio ugdymo problemų sprendimo būdų.

 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija


Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama