Kazlų Rūda nuo šventės iki šventės

Kategorija:

Miestas:
Kazlų Rūda nuo šventės iki šventės
Rugsėjo 8-9 dienomis Kazlų Rūdos gyventojai rinkosi į tradicinę miesto šventę „Rudens fiesta“. „Tai tradicinė kasmetinė mūsų šventė. Ji nėra susieta su konkrečia data. Kadangi šie metai yra tautinio kostiumo metai, tai šventės akcentas – tautinis kostiumas“,– sakė  Kazlų Rūdos savivaldybės meras Vytautas Kanevičius
Šventės akordai
„Rudens fiesta“ prasidėjo rugsėjo 8 dieną prie paminklo Kazlų Rūdos įkūrėjams. Atidarymo metu buvo prisimintas Kazlų Rūdos įkūrimas. Legenda byloja, kad miestui pradžią davė čia atsikėlęs bajoras Kazla, kuris vertėsi geležies rūdos kasimu, perdirbimu, steigė taip vadinamąsias rudnias. Anot istorinių šaltinių bajoras turėjo 6 sūnus, kurie sekdami tėvo pėdomis verslą plėtė, steigdami savas rudinas. Taip atsirado Višakio Rūda, Sena Rūda, Judrūdė ir t.t. Kazlų Rūdos herbe, esančios spindinčios 6 žiežirbos simbolizuoja garsiuosius brolius Kazlus.
Po šventės atidarymo vyko krepšinio, tinklinio, futbolo varžybos.
Šeštadienis buvo skirtas muzikai, dainai ir kitoms linksmybėms. Nuo ryto Jūrės kaimo tvenkinyje vyko žūklės varžybos. Varžėsi 20 dalyvių. Džiugu, jog šiose varžybose dalyvavo ir dvi moterys. Kazlų Rūdos miesto parke startavo pėsčiųjų žygis po Kazlų Rūdos apylinkes. 25,5 km. trasa driekėsi per Kazlų Rūdos miškus, keliaujant per  Kazliškių, Marackų ir Runkių kaimus, pro karinį aerodromą, aplankant Lietuvos Respublikos nepriklausomybės akto signataro Prano Dovydaičio tėviškę ir Jūrės tvenkinį.
Pavakarėje miesto parke vyko koncertas, kuriame pasirodė vaikų kolektyvai. Savivaldybės meras Vytautas Kanevičius pasveikino ir apdovanojo kaimo bendruomenių narius, aktyviai veikiančius visuomeniniame gyvenime ir savo gerais darbais, garsinančiais Kazlų Rūdos krašto vardą. Mero padėkos ir atminimo dovanos įteiktos Antanavo kaimo bendruomenės nariams Gintarui Zubavičiui ir Andriui Kašiubai, Jankų kaimo bendruomenės nariams Vidmantui Janulaičiui ir Zitai Paškauskienei, Būdos kaimo bendruomenės narei Irenai Bielskienei.
Savivaldybė ir rėmėjai miestiečiams dovanojo Aistės Pilvelytės ir Mariaus Jampolskio, „Vairo“ koncertus, fejerverką ir diskoteką, kurioje nuotaiką kaitino reperis Kuzne, Viktorija&MartinLu.
Darbai ir planai.
„Per metus padaryta nemažai. Pirmiausia džiaugiamės, kad pavyko įgyvendinti seną svajonę – ir dabar nuo Ąžuolų Būdos iki Kazlų Rūdos veda naujas gražus kelias su dviračių taku.  Nemažai atnaujinta ir miesto infrastruktūros. Klojami nauji šaligatviai,– apie savivaldybės nuveiktus darbus nuo šventės iki šventės pasakoja savivaldybės meras V. Kanevičius.–  Vasarą miestas buvo panašus į statybų aikštelę. Elektrikai išorinius tinklus keičia į požeminius. Taigi netrukus Kazlų Rūdoje nebeliks elektros laidų. Darbai verda ir jų savivaldybėje vyksta gana daug, nes kuriame aplinką, kurioje kiekvienam gyventojui būtų gera ir gražu čia gyventi.“
Savivaldybės planuose – nauji sumanymai. Mieste išlikęs XX a. pradžios buvęs policijos pastatas, kuriame ketinama įsteigti amatų namus, turizmo informacijos centrą ir muziejų. „Finansavimas jau skirtas ir kitais metais prasidės darbai, – pabrėžia meras.– Toliau tvarkysime kelius.  Gavome Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos kelių direkcijos sutikimą dėl kelio Kazlų Rūda-Višakio Rūda-Bliuviškiai. Ten labai jau prastas kelias – siauras, o kažkada paklotas asfaltas išplaktas duobėmis. Kelias svarbus ir gyventojams, ir verslininkams. Bus asfaltuojamas kelio ruožas nuo 3 iki 12 km. Kelio danga bus pritaikyta ir sunkiasvoriam transportui, o  tai ypač aktualu šalia šio kelio įsikūrusioms stambioms medienos perdirbimo įmonėms. Be to, šiuo keliu intensyviai važiuoja ir karinė technika, nes jis veda pro Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos brigados generolo Kazio Veverskio poligoną, kuriuose treniruojasi NATO kariai. Krašto apsaugos ministerija žada atgaivinti buvusį karinį aerodromą.“
Mero teigimu, dėl aerodromo vyko nemažai diskusijų. Prieš kiek laiko aerodromas buvo atiduotas Kazlų Rūdos savivaldybei, bet, pasikeitus geopolitinei situacijai, Krašto apsaugos ministerija jį atsiėmė.
Meras viliasi, kad aerodromo atgaivinimas pagyvins darbo rinką. Bus įkurta naujų darbo vietų, atsiras didesnis įvairių paslaugų poreikis.
Stambi įmonė smulkiųjų nesužlugdė
Stambiausia Kazlų Rūdos įmonė – UAB „IKEA Industry Lietuva“ (IKEA). Joje dirba keli šimtai žmonių. „Prieš mėnesį IKEA-i  suteikėme leidimą jos turimoje teritorijoje statyti dar vieną baldų gamybos įmonę.Taigi į Kazlų Rūdą ateina naujų investicijų“,– sako meras.
Pasiteiravus, ar stambios įmonės atsiradimas nebuvo nuosprendis mažesnėms medienos apdirbimo įmonėms, meras pažymi, kad apie medžio apdirbimo įmonių bankrotus kol kas neteko girdėti. „Tačiau mums rūpesčių kelia urėdijų reforma. Tai turi tiesioginės įtakos ir Kazlų Rūdos savivaldybei. Pas mus yra mokomoji urėdija, kurioje praktiką atlieka miškininkystės studentai. Yra mokomieji plotai, kur jie sodina, prižiūri mišką. Dabar visiškai neaiški šios urėdijos ateitis. Lyg ir žada, kad ji bus išsaugota, kaip filialas, bet aiškaus atsakymo neturime. O jei mokomoji urėdija ir išliks, ji nebebus savarankiška, o tai ne visada teigiamas dalykas“, – svarsto V. Kanevičius.
Nauja katilinė
Kadangi IKEA reikėjo daugiau ploto, o Kazlų Rūdos miesto katilinė stovėjo šios įmonės teritorijoje, ji iš dalies finansavo naujos katilinės statybą. „Dabar pasistatėme naują biokuro katilinę“,– pasidžiaugia savivaldybės vadovas ir priduria, kad kol kas savivaldybė turi galiojančią sutartį su operatoriumi „Litesko“. Šiuo metu vyksta teisminis procesas. Jei savivaldybė laimės teismą, ji perims katilinę, tada atsiras galimybių mažinti ir šilumos kainą.
Geriau – daugiau investicijų
Kazlų Rūda yra viena iš šešių šalies savivaldybių, kuri nepateko į susietų teritorijų programą, iš kurios finansuojamas miesto centrų tvarkymas. „Dėl to netekome apie porą milijonų eurų. Buvome parengę ir galimybių studiją, bet yra kaip yra“, – kalba meras.
Pasiteiravus, kas geriau – daugiau investicijų ir pramonės įmonių ar ES parama, meras turi vienareikšmį atsakymą. „Visada sakiau, kad yra ydinga politika pratinti žmones gyventi iš paramų tiek socialinėje, tiek visose kitose srityse. Žmogus turi užsidirbti ir tada jis jaučia pinigo ar daikto vertę“, – teigia Kazlų Rūdos savivaldybės meras Vytautas Kanevičius.

Genovaitė Paulikaitė
 
Mano Krastas