NAUJIENOS

Kaip puošimės miesto jubiliejams?

Kategorija:

Miestas:
Artėja Joniškio miesto dienos šventė „Joniškis – amžių miestas“, kuri vyks birželio 27 d.–liepos 3 dienomis. Miestelėnų ir miesto svečių laukia įspūdingi renginiai, parodos koncertai. Jubiliejinius renginius pasitikime pasiruošę – išdabinę savo mylimą Joniškį įvairiausiais papuošimais ir prasmingais, senuosius laikus menančiais akcentais. Mintimis apie pasiruošimą Joniškio miesto dienos šventei dalijasi specialistai ir darbuotojai, aktyviai prisidedantys prie to, kad šventė būtų graži, įsimintina ir verta minimų istorinių datų.  
 
Muziejus kviečia atsigręžti į Joniškio miesto praeitį
 
Artėjant Joniškio miesto dienos šventei Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis sukvietė Joniškio miesto centro, senosios Miesto aikštės, pastatų savininkus ir naudotojus. Susitikimą pradėjęs rajono vadovas priminė, kokias dvi svarbias datas mini Joniškis šiemet – tai Joniškio miesto vardo paminėjimas pirmąjį kartą istoriniuose šaltiniuose 1536 metais ir Magdeburgo teisių suteikimas Joniškio miestui 1616 metais. Jis kvietė visus geranoriškai prisidėti prie miesto puošimo šventei. „Tikiu, kad bendromis jėgomis galime padaryti taip, kad visiems būtų smagu sutikti šventę“ – sakė rajono meras Gediminas Čepulis.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus darbuotojas Linas Vinickas pristatė muziejaus siūlomą
idėją susirinkusiems. Muziejus siūlo Miesto dienos šventės laikotarpiu prisiminti senąjį Joniškį ir sudalyvauti neįprastoje, bet labai prasmingoje akcijoje – atkurti tarpukario pastatų fasadų fragmentus, bent keliais akcentais atkurti juos tokius, kokie buvo anksčiau pagal Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus pateiktas nuotraukas.
Joniškio miesto dalies t. y. miesto centro pastatų dekoravimo akcija siekiama ne profesionaliai ir preciziškai atkurti egzistavusius pastatų elementus, o skatinti bendruomeniškumą, atsigręžti į savo miesto praeitį, paieškoti įdomių detalių ir suteikti galimybę tuo pasidžiaugti visiems miestiečiams.
Atkurti būtų galima pastatų detales – iškabas, pavadinimus, langines, užrašus, langų rėmus, augalus, tvoreles ir pan. Paliekama išmonė pastatų savininkams ir naudotojams, galbūt jiems kils dar kokių įdomių minčių, kaip prikelti senuosius laikus į šiandieną. Atkūrimas nebūtinai turi būti brangus ir ilgalaikis, juk galima panaudoti įvairias paprastas ir nebrangias medžiagas – popierių, kartoną, drobę, medines lentas. Žinoma, galima pasidaryti ir ilgalaikius tentus, pavyzdžiui ant „Eglės“ pastato su senojo Joniškio nuotrauka ar plėvele su fasado nuotraukomis apklijuoti parduotuvės vitrinas.
L. Vinicko teigimu, būtų gražu ir prasminga atkurti akcentus, ne visą pastato eksterjerą, juk to padaryti gali ir nepavykti, ne visi pastatai tebėra, o kai kurių nėra išlikusi ikonografinė medžiaga.
Muziejus įsipareigoja pastatų savininkams pateikti išlikusių tarpukario fotonuotraukų kopijas, pasidalinti žinomais istoriniais faktais apie namus, kurie bus dekoruojami, pagelbėti idėjomis ir mintimis. Jiems taip pat geranoriškai sutiko talkinti Joniškio A. Raudonikio meno mokykla ir jos Atviras jaunimo centras, Joniškio Šaulių 3-asis atskirasis šaulių būrys (vadas Dalius Bučinskas).

Planuojama, kad Miesto dienos šventės metu prie atkurtų pastatų bus ir muziejaus pateiktos įrėmintos nuotraukos bei turima informacija, į kurią pažvelgus bus galima palyginti kaip tarpukariu atrodė konkretūs pastatai ir kaip jie pasikeitė, žmonės galės įvertinti kaip savininkams pavyko atkurti fasado vaizdą.
„Miesto centras taps tarsi didelis muziejus po atviru dangumi, tarsi laikina ekspozicija, kuria galės gėrėtis kiekvienas miestelėnas ar miesto svečias“ – mintimis dalijosi muziejaus darbuotojas.
Jis kalbėjo, kad įdomiu, senus laikus menančiu fasadu susidomėję žmonės gali panorėti užsukti vidun, o ten galbūt sutiktų ir atitinkamai pasidabinusią pardavėją, siūlančią ano meto pirkinių. Fantazijai vietos daug....
Būtų šaunu atkurti senais laikais miesto centre stovėjusią benzino kolonėlę, spaudos kioską. Norintys prisidėti idėjomis, darbais ar kitaip prie miesto šventinio papuošimo gali kreiptis į Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus darbuotoją Liną Vinicką tel. 862882047, el. p. vinickas.linas@gmail.com
 
Viešoji biblioteka rengiasi supažindinti visuomenę su herbais
 
„Bibliotekos pastatas jau pats savaime yra istorinė vertybė. Jis šiuo metu yra toks, koks buvo pastatytas 1936 metais. Tuo metu šiame pastate buvo įsikūręs Liaudies bankas (architektas V. Peldavičius). Tai buvo novatoriškas statinys tarpukario Lietuvos architektūroje. Pastato fasadas sumūrytas iš klinkerio plytų, kurios labiau būdingos Klaipėdos kraštui, todėl kažkaip ypatingai jo dekoruoti ir nereikia“ – teigia J. Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė.
Kadangi Miesto dienos šventės tema istorinė, Magdeburgo teisių suteikimo 400 metinės, tai dr. Ernestas Vasiliauskas pasiūlė puikią idėją – eksponuoti Joniškio miesto bajorų, kovojusių už savivaldos atgavimą (1841–1845 m.) herbus. Tai dešimt spalvingų herbų: Goesų, Šileikų, Miknevičių, Čižų, Leparskų, Drigotų ir kt. Šios pavardės ir dabar žinomos mūsų krašte. 
Prisidedant prie miesto papuošimo, yra pasiūlymas pagaminti tentą su herbais ir taip papuošti šiuo metu neišvaizdų bibliotekos pastatą. 10 herbų papuoštas pastatas galėtų būti ne tik Miesto dienos šventės metu, bet ir ištisus metus džiuginti miestelėnų ir svečių akis. Idėją planuojama įgyvendinti jei tik pakaks tam finansavimo.
 
 
Puoškime savo miestą visi drauge
 
Joniškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyr. specialistė (kraštotvarkos), šventės organizavimo komisijos narė, atsakinga už miesto papuošimą šventės metu Regina Leknickienė, teigia, kad miesto bendruomenės įtraukimas į pasirengimą šventei, jų dalyvavimas puošiant miestą, yra gražiausias ir prasmingiausias miesto papuošimas.
Joniškio jaunimas parodė paprastą ir nuostabiai prasmingą miesto puošimo būdą – padedami Joniškio kultūros centro darbuotojų, jie išpuošė miestą tautiškų spalvų paukščiais. Tam nereikėjo nei didelių finansinių lėšų, nei sudėtingų ar įmantrių dalykų, o tiesiog noro ir entuziazmo. Todėl Joniškio kultūros ir istorijos muziejaus darbuotojų idėja ir sumanymas prisiminti senąjį Joniškį ir prieš šventę organizuoti akciją – atkurti miesto centre kuo daugiau pastatų fasadų fragmentų, nuostabus naujo požiūrio pavyzdys į miesto erdvių puošimą. Džiugu, kad miesto centro pastatų savininkai ir naudotojai geranoriškai sutiko tokią idėją ir jau ėmė dalytis mintimis, kaip būtų galima padaryti vieną ar kitą tarpukarį menantį akcentą.
R. Leknickienė siūlo šiemet miesto puošimui naudoti prieš penkerius metus pagamintas vėliavėles su Magdeburgo privilegijų suteikimo Joniškiui metais ir antspaudu. Jas būtų galima naudoti ant stulpų, naujų pastatų fasadų, buvusio buitinio pastato, jei to pageidautų savininkai.
Taip pat bandoma realizuoti puikią idėja – ant parduotuvės „Eglė“ pastato pakabinti tentą, kuriame būtų eksponuojama Livonijos gatvės nuotrauka, daryta tarpukariu. Šiuo metu rengiamas projektas, ieškoma rėmėjų šiam gražiam sumanymui įgyvendinti.
Vieni pirmųjų miestą papuošė UAB „Jupojos statybinės medžiagos“. Įmonė pakabino savo  stende, esančiame Vilniaus ir Turgaus gatvių sankirtoje, Joniškio jubiliejams skirtą tentą, kurį sukūrė UAB „Pramuštgalvis“ (dizainerė Inga Sukackaitė).
Architektė turi ir daugiau sumanymų, kaip galėtų būti papuoštas vienas ar kitas naujos statybos pastatas, todėl laukiame visų norinčių ir galinčių paremti idėjų įgyvendinimą, susipažinti su parengtais projektais. Regina Leknickienė tel. 8 426 69 145, el. p. regina.leknickiene@joniskis.lt

 
Edita Jonaitytė
 
 

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Puntuko brolis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama