NAUJIENOS

Iš Pakruojo, per Pasvalį, Joniškį ir Biržus pas kaimynus latvius. Keliaujančių laukia dovanos!

Kategorija:

Miestas:
Maršrutą pradėjome nuo Pakruojo sinagogos. Joje gegužės 1 d. buvo duotas oficialus startas antrus metus rengiamai akcijai „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje!”. 8 Lietuvos ir Latvijos  savivaldybės kviečia aplankyti objektus, padedančius pažinti kraštą, dalyvauti šventėse, išbandyti turiningas edukacines programas.
Aktyviausiems keliautojams – dviračiai
Sumanymas pakviesti geriau pažinti Žiemgalos kraštą gimė pernai Bauskėje. Į Bauskės turizmo informacijos centro kreipimąsi atsiliepė 7 savivaldybės – Bauskė, Biržai, Iecava, Pakruojis, Pasvalys, Rundalė ir Vecumnieki. Rengiantis 2018 m. prie akcijos prisijungė ir Joniškio rajono savivaldybė. Pakruojo sinagogoje vykusiame akcijos partnerių susitikime kiekvienos savivaldybės vadovai užtikrino, kad šių metų akcijai parinkti objektai ir šventės keliaujantiems paliks neišdildomų įspūdžių. Išleistuose lankstinukuose lietuvių ir latvių kalbomis pateikiama informacija apie 48 lankytinus objektus ir renginius.  Tarp jų – Vyšnių festivalis Žagarėje ir Lelijų šventė Vecumniekuose,  Pakruojo, Pasvalio, Biržų bei Rundalės miesto šventės ir  mažoji dainų ir šokių šventė Iecavoje bei Bauskės senamiesčio kiemų šventė. Akcijos metu kviečiama apžiūrėti Skaistakalnės ir Iecavos katalikų bažnyčias, mažąjį zoologijos sodą „Dobuli“, Rundalės pilį, Žagarės ir Pakruojo dvarus, Joniškio sinagogų kompleksą, retro automobilių kolekciją „Mežmali“, Biržų arbatinukų galeriją, užsukti į Akmenėlių dvarą, pasivaikščioti po basų kojų parką, su krašto istorija susipažinti muziejuose.
Į šventę atvykusius svečius pakruojiečiai pakvietė į vieną iš akcijos objektų – pietūs Akmenėlių dvare stebino ne tik kulinarine išmone, bet ir dvaro šeimininkės Editos Aperavičienės šiltu ir nuoširdžiu priėmimu. Pagaliau ne taip dažnai galima mėgautis pačios dvaro šeimininkės pagamintomis vaišėmis. Akmenėlių dvaras svečius vilioja ir originaliai tvarkomomis erdvėmis, įvairiais renginiais.
Norintiems ne tik pažinti Žiemgalos kraštą, bet ir gauti akcijos rengėjų įsteigtus prizus siūloma gauti antspaudą akcijos dalyvių vietose ir pateikti užpildytas anketas Bauskės, Biržų, Pakruojo, Pasvalio ar Joniškio turizmo informacijos centruose iki rugsėjo 27 d. Šiems keliautojams jau parengta 16 prizų. 8 rėmėjų prizai atiteks tiems, kurie sugebės aplankyti bent 8 akcijos objektus. 8 dalyviai, aplankę bent 16 objektų ir renginių, bus apdovanoti dviračiais. Prizai bus įteikiami Bauskėje spalio 13 d. per akcijos „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje!“ uždarymą. 
Akcija vykdoma tik partnerių lėšomis. Kiekvienos savivaldybės indėlis – tūkstantis eurų. „Ir tų pinigų užtenka ir prizams, ir bukletams, – pabrėžia Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas. – Žinoma, šiame projekte yra labai daug savanoriškos veiklos.“
Mero teigimu, praėjusių metų akcija „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje!“ turėjo gan didelę įtaką turizmo plėtrai. Pakruojyje pastebimai padaugėjo turistų tiek iš Lietuvos, tiek iš Latvijos. Tai tapo paskata akciją tęsti ir šiais metais.
Nors akcijos prizai – dviračiai, bet keliavimo priemonės neribojamos. Kaip teigia S. Gegieckas, galima keliauti kiekvienam patogia transporto priemone. Svarbu aplankyti numatytus objektus.
Kuriama trauka
Nors Pakruojo rajonas daugeliui asocijuojasi su derlingais laukais, dolomitu, bet, mero teigimu, šis kraštas turi ir turizmo plėtrai patrauklių objektų ir sumanymų. Lapkričio–gruodžio mėnesiais Pakruojo dvaro operatorius planuoja festivalį, kokio Lietuvoje dar nebuvo. Tai žibintų festivalis. Vasario mėnesį dvaro parke tapo tradicija kurti ledo skulptūras. Rugpjūčio mėnesį čia rengiamas tradicinis alaus festivalis. Kaip teigia meras, pernai Pakruojo dvare apsilankė 83 tūkstančiai lankytojų. Vien ledo skulptūrų festivalis sulaukė beveik 20 tūkstančių svečių.
Atsiranda vilčių, kad pagaliau turistams atsivers ir Linkuvos karmelitų vienuolynas. „Vienuolynas priklauso Šiaulių vyskupijai, bet tariamės, kad jis įsijungtų į rajono turizmo tinklą. Vienuolyno freskos ir aura labai praturtintų Pakruojo krašto lankytinų objektų sąrašą“, – lūkesčiais pasidalija meras ir pasidžiaugia, kad jau šiais metais tikriausiai bus užklotas vienuolyno stogas ir ansamblis apsaugotas nuo griuvimo.
Rajonas tampa vis draugiškesnis ir keliaujantiems dviračiu. „Tikimės, kad pavyks gauti lėšų iš Europos investicijų banko ir galėsime praplėsti dviračių takų tinklą. Mūsų svajonė – dviračių takams išnaudoti buvusio siauruko kelią, nes nebeturime vilčių, kad jis bus atstatytas, – apie planus pasakoja meras. – Dabar šuo keliu galima nukeliauti iki Petrašiūnų, norime jį pratęsti iki Lygumų, o gal ir net iki Paežerių.“
Gerinant rajono gyventojų poilsio sąlygas prie vandens telkinių įrenginėjami paplūdimiai. Patrauklus paplūdimys įrengtas Petrašiūnų dolomito gamyklos teritorijoje. Paplūdimai rengiami Pakruojyje, Paežeriuose. Paplūdimių infrastruktūra pritaikoma ir pasyviam, ir aktyviam poilsiui. Atsiranda paplūdimio tinklinio aikštelės, kitos pramogos.
Tvarkomos miesto viešosios erdvės. Šiuo metu intensyviai tvarkoma aikštė, esanti prie Pakruojo kultūros centro. Kitais metais bus sutvarkyta ir antra miesto aikštė.
Turizmo plėtrai reikšmingos bendruomenių parengtos edukacinės programos, primenančias senuosius amatus, kulinarinį paveldą. „Edukacinės programos labai sudomino Pakruojyje viešėjusį Japonijos ambasadorių. Jis teigė, kad jos labai įdomios japonams, – pažymi meras ir priduria, kad netiesa, jog Šiaulių apskritis nėra tinkama turizmui plėtoti. – Mūsų žmonės moka maloniai bendrauti ir yra pasirengę priimti svečius iš įvairių šalių.“
Tikimasi, kad pritraukti naujų idėjų, o gal ir investicijų padės projektas „Globalus Pakruojis“. Šiuo metu mezgami ryšiai su išvykusiais kraštiečiais, kuriame interneto svetainė, kuri skelbs informaciją apie Pakruojo rajono renginius, įgyvendinamus projektus, galimybes verslui vystyti. „Tikimės, kad gegužės mėnesį svetainė „Globalus Pakruojis“ bus baigta ir atliks jai skirtas funkcijas“, – sako meras .
Pakruojiečio kortelė
„Savivaldybei svarbu ne tik maloniai svečius sutikti, bet ir sukurti kuo patogesnes gyvenimo sąlygas pakruojiečiams.  Tikimės, kad šiais metais atsiras „Pakruojiečio kortelė“, – sumanymą pristato S. Gegieckas. Kortelės kaina būtų labiau simbolinė, bet ją turinčiam būtų garantuotas  nemokamas pavėžėjimas,  dalies verslo paslaugų, tarp jų ir apsilankymo Pakruojo dvare, nuolaidos. „Dabar su verslininkais aptariame, kokioms paslaugoms ir kokio dydžio nuolaida būtų taikoma pakruojiečio kortelės turėtojams. Tuo pačiu mąstome ir apie Pakruojo svečio ar draugo kortelę“, – planais pasidalija meras S. Gegieckas.
Mero manymu, pakruojiečio kortelė sudarytų galimybes organizuoti gyventojų pavėžėjimą ir Pakruojo mieste, ko jau nebėra keleri metai.
Šiuo metu savivaldybės specialistai analizuoja „Pakruojiečio kortelė“ įvedimo galimybes, kiek tos kortelės atsiradimas kainuotų rajono biudžetui. Pirminiais skaičiavimais suma neturėtų būti didesnė nei išmokama autotransporto įmonei kompensacijų dabar – daugiau kaip 400 tūkst. eurų.
Atlikus analizę savivaldybė organizuos gyventojų apklausą ir, jei gyventojai pritars, pakruojiečio kortelės įvedimas bus pateiktas svarstyti rajono tarybai.
 
 
Genovaitė Paulikaitė

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Puntuko brolis

Per ežerus

Virintos meandromis

Šventosios vandens turizmo trasa

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus VareikisReklama