Guoda Burokienė: Seimui pristatytas socialiai jautrus kitų metų biudžetas

Kategorija:

Miestas:
Guoda Burokienė: Seimui pristatytas socialiai jautrus kitų metų biudžetas
Kai prieš beveik metus naujos kadencijos Seime pradėjome darbą, akcentavome, jog labai sunku dirbti, kai tenka vadovautis praėjusios valdžios priimtu biudžetu. Lėšos visoms sritims jau buvo paskirstytos, tad turėjome vadovautis tuo, kas jau buvo suplanuota. Metai netruko prabėgti ir Seime pradėtas svarstyti naujasis finansų ministro Viliaus Šapokos pristatytas 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas. Svarbiausiame šalies finansų dokumente pagrindinis dėmesys skiriamas skurdo mažinimui, šalies saugumo užtikrinimui, verslumo ir investicijų skatinimui bei savivaldybių finansinio savarankiškumo stiprinimui.
Skaičiuojama, jog tai bus pirmasis nedeficitinis biudžetas nuo Nepriklausomybės atkūrimo – valdžios sektoriaus pajamos sieks beveik 16,082 mlrd. eurų, išlaidos – beveik 15,839 mlrd. eurų.
Norisi pasidžiaugti, jog kitų metų biudžetas yra ne tik subalansuotas, bet ir socialiai jautrus. Ypatingas dėmesys skiriamas pajamų nelygybės ir skurdo mažinimui bei paramai šeimoms. Valstybės biudžete didžiausia išlaidų dalis numatoma socialinėms reikmėms. Skurdo  mažinimuibus skiriama 618 mln. eurų.  Nuo kitų metų neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) bus didinamas nuo 310 iki 380 eurų, o minimali mėnesinė alga (MMA) pakils iki 400 eurų. Turintiems 30–55 proc. darbingumą NPD dydis sieks 390 eurų, o 0–25 proc. – iki 450 eurų. Taip bus užtikrinama, kad mažiausiai uždirbantys ir neįgalieji mokėtų mažiau mokesčių. Bus atsisakoma papildomo neapmokestinamojo pajamų didinimo (PNPD), o vietoj jo bus skiriama 30 eurų mėnesinė išmoka vaikui, kurią gaus visi, nevertinant šeimos pajamų. Taip pat bus mokamos papildomos išmokos: auginantiems tris ir daugiau vaikų – nepriklausomai nuo pajamų, auginantiems vieną ar du vaikus – jei pajamos vienam asmeniui bus mažesnės nei 183 eurai. Papildomos išmokos sieks 28,5 euro vaikams iki 2 metų, o nuo 2 iki 18 metų amžiaus – 15,2 euro.
Ir toliau bus skiriamas dėmesys mūsų senjorams. Nuo šių metų sausio pensijos jau padidėjo apie 20 eurų, nuo spalio jos vidutiniškai pakilodar apie 13 eurų, o nuo kitų metų didės dar apie 30 eurų per mėnesį.
Siekiant gerinti sveikatos apsaugos sistemą, PSDF biudžetas augs 173 mln. eurų. Tai leis didinti atlyginimus medikams, pradėti finansuoti naujas iki šiol nekompensuotas gydymo paslaugas, daugiau dėmesio skirti sveikatos priežiūros paslaugoms, vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensuoti, reabilitacijai ir prevencijai.
Verslo skatinimui ir inovacijomsbus skiriama164 mln. eurų. Įmonėms, kurios investuos į technologinį atsinaujinimą, bus galima susimažinti apmokestinamąjį pelną 100 proc. O tiems, kas ketina pradėti dirbti individuliai, imtis nedidelioverslo, tiems numatomos „Sodros“ įmokų atostogos. Taip pat numatomas investicijų skatinimas į regionus.
Lyginant su prieškriziniu laikotarpiu, finansavimas kultūrai išaugo 55,4 proc., 2018 metais jis bus didesnis 28,8 mln. eurų nei šiemet. Nuo kitų metų atsiras „Kultūros pasas“. Tai programa, kurios tikslas suteikti Lietuvos moksleiviams galimybę nemokamai lankytis teatre, kino filmuose, koncertuose, muziejuose, taip skatinant juos dalyvauti kultūriniame gyvenime ir ugdant aktyvius kultūros vartotojus. 2018 metais kultūros pasus gaus 1–4 klasių mokiniai. Tai bus pilotinis projektas, o nuo 2019 metų juos planuojama išduoti ir 5–8 klasių, 9–12 klasių moksleiviams.
Nuo kitų metų pedagogų atlyginimų augimui, pereinant prie etatinio apmokėjimo, bus skirta 20 mln. eurų, o dėstytojų ir mokslo darbuotojų atlyginimų kėlimui – 22,6 mln. eurų. Taip pat 4 mln. eurų padidės neformalaus vaikų švietimo finansavimas ir 5 mln. eurų nemokamas aukštasis mokslas bakalauro studijose pagal valstybės poreikį.
2018 metais Lietuva įvykdys savo įsipareigojimą NATO sąjungininkams ir krašto apsaugai skirs 2 proc. nuo šalies BVP. Šalies gynybai ir saugumui bus skiriama 963 mln. eurų.
Kitais metais pajamos didės ir savivaldybėms. Palyginti su 2017 metais, savivaldybių biudžetų pajamos kitąmet didės 10,2 proc., tai sudarys 256 mln. eurų. Savivaldybės turės daugiau finansinio savarankiškumo, todėl tikimasi, kad kuriama ekonominė gerovė pasieks kiekvieną savivaldybės gyventoją.
Po pateikimo valstybės biudžetas bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Biudžeto ir finansų komitete, papildomais paskirti visi Seimo komitetai. Preliminari pirmojo svarstymo Seimo posėdyje data – lapkričio 23 d., antrojo svarstymo – gruodžio 7 d.
Apžvelgus kitų metų biudžetą, tikiuosi, jog pasieksime ne tik ekonomikos augimą, bet ir naudą visuomenei, perskirstant augimo pajamas tarp gyventojų grupių, kurioms to labiausiai reikia. Mažėjanti socialinė atskirtis, kuriama palanki aplinka šeimoms, gerinamos sąlygos verslui, esu įsitikinusi, prisidės prie emigracijos mažinimo ir paskatins taip laukiamus mūsų tautiečius sugrįžti ir gyvenimą kurti Lietuvoje.
 
Guoda Burokienė
Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narė,
Seimo Migracijos komisijos pirmininkė,
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė
 

Mano Krastas