NAUJIENOS
Toliau
Atgal

Geopolitikos diagnostika: Lotynų Amerika – Indija-Pakistanas – Rusija


Miestas:
Lotynų Amerika
Faktai:
Faktai: Brazilijos kariuomenė pradėjo patruliavimą Rio de Ženeire. Meksikos Aukčiausiasis teismas priėmė sprendimą teisti nebe civiliniuose, o karo teismuose kariškius, įtariamus narkotikų prekyba ir nuolaidžiavimu prekeiviams.
Diagnozė:
Narkotikų prekyba tampa vis blogiau kontroliuojama ir užkardoma visoje Lotynų Amerikoje. Kariuomenės pasitelkimas kovoje su narkomafija daugelyje region šalių rodo, kad tai jau nebe kriminalinių nusikaltimų, o tikro karo padėtis. Beveik visose šalyse priimami griežtesni įstatymai ir naudojamos jėgos priemonės, tačiau ir patys kariškiai neretai tampa narkomafijos dalimi. Kriminogeninė situacija Centrinės Amerikos šalyse laikoma blogiausia visame pasaulyje.
.
Indija-Pakistanas
Faktai:
Indijos ir Pakistano fronto linija Kašmyro valstijoje tampa vis „neramesnė“. 2017metais užfiksuota 860 paliaubų pažeidimo atvejų, keturis kartus daugiau nei 2016 metais. Per pirmąsias šešias šių metų savaites paliaubos pažeistos jau 240 kartų.
Diagnozė:
Indija ir Pakistanas formaliai tebėra karo stovyje, ir abi (jau) branduolinės valstybės niekada nepasitikėjo viena kita. Natūralu, kad bendrai blogėjantis politinis klimatas regione, provokuoja įvairias politines grupuotes „žaisti Kašmyro korta“. Regionas, kuriame dauguma gyventojų musulmonai yra daugelio šalių pripažįstamas Indijos teritorija, kurios dalį okupavo islamiškas Pakistanas. Į šiaurinę Kašmyro dalį pretenduoja ir Kinija, kurios karinių pajėgų stiprinimas pa;aisniu virsta konfliktu Bhutane, bei Indijos-Kinijos pasienyje. Ne iki galo užgydytos karų žaizdos vėl gali virsti tikru karu.
Rusija
Faktai:
Metinėje kalboje apie šalies būklę šalies prezidentas nutylėjo ekonomines ir socialines problemas,  bet išaukštino pažangą ginkluotės gamybos ir karybos srityse.
Diagnozė:
 
Pranešimą, kuriame aiški karinės jėgos ir karo garbės sintezė, galima laikyti tipinga diktatoriško režimo valdomos šalies kalba, Rusijos savigyra apie technologinius pasiekimus neturėtų būti priimtina kaip neginčyjama tiesa, tačiau pranešimo tonas rodo, kad šalis yra linkusi savo interesus ginti grasinimais. Tokie veiksmai nors ir turi ribotą poveikį didesnėms šalims, artimus Rusijos kaimynus tikrai gasdina. Rusijos karinis potencialas ženkliai atsilieka nuo NATO, tačiau neoficialiais skaičiavimais karo reikmėms Rusija skiria 4,2 procento bendrojo vidaus produkto. Apie neva sėkmingą viršgarsinės raketos bandymą pirmą kartą buovo pranešta 2017 metų balandyje.
 
Egidijus Vareikis
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas
 

  • Edukacinės programos
  • Nakvynė


Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis
Mano kraštas

Partneriai