Geopolitikos diagnostika: Kinija – Izraelis – Kinija-Google


Miestas:
Geopolitikos diagnostika: Kinija – Izraelis – Kinija-Google
Kinija
Gandas:
 
Plinta neoficiali informacija apie bręstančią krizę Kinijos vadovybėje. Neva „senoji gvardija“ – buvę šalies vadovai Jiang Zemin ir Hu Jintao – bando nuversti dabartinį lyderį Xi Jinping‘ą ar bent jau smarkiai apriboti jo valdžią. Naujuoju šalies vadovu ketina tapti Kinijos Politinės-konsultacinės komisijos vadovas Wang Yang.
 
Diagnozė:
Kažkada buvo tokia sovietologija - mokslas apie neviešą Maskvos valdžios politiką. Jis gerokai susikompromitavo, nes neišpranašavo nei Berlyno sienos griuvimo, nei pačios SSSR pabaigos, tačiau panašus mokslas apie Kinijos politikų „vidaus gyvenimą“ žiniasklaidos priemonėms tebėra įdomus. Kinija su savo dominuojančia komunistų partija ir jos „slaptuoju gyvenimu“ išties daug kuo panaši į buvusią SSSR
Kol kas šalyje cenzūra veikia užtikrintai, o kinai (kaip išoriškai atrodo) disciplinuotai gyvena pagal valdžios nurodymus.
Vis tik šalyje ne viskas gerai. Visuomenė paseno greičiau nei spėjo praturtėti, ekonomikos stagnacijos paslėpti nebeįmanoma, etninė nesantaika vis ryškesnė. Valdžia ėmėsi preventyvių priemonių nuslopinti karo veteranų nepasitenkinimą. Rugpjūčio 1 dieną – „karo veteranų šventės“ proga, veteranai buvo pamaloninti mėnesinėmis premijomis ( 6-12 eurų, priklausomai nuo tarnybos laiko), įspėjant, kad protestai nebus toleruojami.
Tačiau galimo Kinijos žlugimo priežastimi tikriausiai bus ne ekonominiai sunkumai, o veikiau nesantaika partijos viduje. Didelė valdžios centralizacija, kurią įgyvendino Xi Jinping‘as, atrodo kaip labai impozantiška jėga, tačiau ji, paremta beveik asmenybės kultu, yra tuo pat metu ir labai pažeidžiama, formuojantis opozicijai partijos viduje.
 
Izraelis
Faktas:
Gazos ruože savo bazes turintys teroristai toliau atakuoja civilinius taikinius Izraelio pietuose.
Diagnozė:
Šalies premjeras atšaukė užsienio keliones dėl situacijos paaštrėjimo Gazos ruožo kaimynystėje. Bet iš tiesų šame „fronte“ nieko naujo. Arabų teroristai žudo civilius – „kaip papuola“, Izraelis atsako tikslais pataikymais į teroristų bazes. Karas asimetriškas, jis lyg ir būtų nenaudingas abiem pusėms – Izraelis lieka nesaugus, Palestinos savivalda toliau kompromituoja save ir menkina Palestinos valstybės pripažinimo galimybę. Tačiau jis naudingas tiems, kurie ir toliau nori, kad regione neliktų Izraelio ir kad Izraelio-Palestinos klausimai, tapę antraplaniais Sirijos ir Irako karų bei arabų-iraniečių priešpriešos kontekste, grįžtų į politikos darbotvarkės aktualijas.
Galutinio sprendimo nebuvimas – geriausias sprendimas. Tikra postmoderno politika.
Kinija-Google
Faktas:
Google bendrovė planuoja paleisti specialia Kinijai parengtą Google paieškos sistemą su galimybe cenzūruoti paiešką ir rodyti tik „leidžiamus“ jos rezultatus.
 
Diagnozė:
Informacijos laisvė ir teisė į informaciją kapituliuoja prieš Kinijos rinkos pelnus. Net ir Google pasiduoda vilionėms uždirti iš Kinijos rinkos, pamindama vieną svarbiausių žmogaus teisių – teisę į laisvė gauti informaciją. Informacijos laisvė kažkada sėkmingai griovė sovietinę sistemą, šiandien Kinijos diktatūra sėkmingai griauna informacijos laisvę. Matyt, neilgai trukus turėsime dar ir rusišką ar iranietišką Google.

Egidijus Vareikis
Seimo narys

Mano Krastas