NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Jungtinė Karalystė – Kinija – (Šiaurinė) Makedonija

Kategorija:

Miestas:
Jungtinė Karalystė
 
Faktas:
 
Britų Parlamento Bendruomenių Rūmai didele balsų dauguma (432 prieš 202) atmetė Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sutartį.
 
Diagnozė:
 
Lengviau kupranugariui išlysti pro adatos skylutę nei išstoti iš Europos sąjungos pagal logiškai surašytas taisykles.
 
Niekas nesitikėjo, kad Europos Sąjunga išlydės britus su gėlėmis, tačiau atrodo, kad skyrybų procesas, populiariai vadinamas Brexitu, virsta politiniu chaosu. Įstatymų leidėjai jau nuoširdžiai nežino, kaip formaliai atrodys integruotos Europos santykiai su Britų salomis. Nuoširdžiai nežino ir ką daryti, kai iš pažiūros ne pats svarbiausias klausimas (sienos su Airija statusas) verčia niekais visą Brexito procesą.

 
Jungtinės Karalystės rinkėjų sprendimas palikti Europos Sąjungą ir išstojimo derybų patirtis rodo keletą geopolitiškai svarbių dalykų:
  • Ar sprendimai, priimami vos nedidele balsų dauguma yra tikrai teisingi ir reiškia absoliučią UŽ ar PRIEŠ visų, o ne dalies rinkėjų valią, t.y., ar tokia demokratijos taisyklė tikrai teisinga?
  • Jei sprendimas išstoti iš ES priimtas referendumu, ar nereikia referendumu patvirtinti iš išstojimo sutarties?
  • Ar Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė yra tokios formalistinėsorganizacijos, pasiryžusios žudyti savo gerus santykius, jei jie neapibrėžti paragrafais?
  • Ar tvarkingas šalies-narės pasitraukimas be nuostolių abiem pusėms iš viso įmanomas? 
Kitaip kalbant, ar neužsižaidėme kompromisais ir reglamentais? Gal tiesiog dalykime, kaip atrodo čia ir dabar?
  
Kinija
 
Faktai:
 
Kinijos šnipinėjimo skandalas Lenkijoje, Huawei afera, pavojaus signalai dėl Kinijos kišimosi į Vokietijos ekonomiką, JAV derybos su Kinija dėl iš esmes naujo prekybos režimo.
 
Diagnozė:
 
Kaip elgtis su Kinijos galia, prie kurios augimo patys prisidėjome? Kinija nėra jau toks nekaltas restoranų ir pigių prekių tiekėjas, dabar „Made in China“ yra ne tik plastmasės gabalėlis, bet politika, griaunanti visas taisykles apie tai, kad rinkos ekonomika, demokratija ir žmogaus teisės yra neatskiriami dalykai. Dar ir kaip atskiriami...
 
Ar mūsų nerimas yra Kinijos pabaigos pradžia ar pradžia sunkaus karo ir ekonominio-politinio apsisprendimo, su kuo mes – su demokratija ar su... vis dar pelninga rinka?
 
JAV, suprasdama, kad Kinija yra pirmoji kliūtis Amerikai būti pirmąją pasaulyje, derasi su kinais kaip su ciniškais prekeiviais, nors šie vis dar nori atrodyti geriečiais. JAV apsisprendė: 2017 metų nacionalinio saugumo strategijoje Kinija įvardinta kaip šalies siekianti pakeisti Pasaulio Tvarką.
 
Laikas apsispręsti Europai, apsispręsti ar tikrai tikėti kiniškomis (vis dar) šypsenomis. Europa pigiai pardavė Tibeto laisvę, nusisuko nuo uigurų, bijo atvirai bendrauti su Taivanu. Dabar reikalaujama susipykti su Amerika ir parsiduoti patiems. O gal vis tik neparsiduoti?
 
(Šiaurinė) Makedonija

 
Faktas:
 
Makedonijos parlamentas ratifikavo sutartį dėl šalies pavadinimo, tačiau ratifikavimo procesas Graikijoje sukėlė politinę krizę.
 
Diagnozė:
 
Makedonijos klausimas tampa vidinių polinių partijų kovų arena, net tuo pačių įtakoja Europos politiką.
 
Bulgarijos, Graikijos ir Makedonijos dešiniosios partijos (Europos Liaudies partijos – EPP) aljanso narės Pavadinimo klausimą vadina kairiųjų sąmokslu ir yra pasiryžę kovoti prieš sutartį, nors pati EPP ragina ją paremti ir pagaliau atrišti rankas makedonų eurointegraciniams siekiams.
 
Dar kartą matyti, kad iš pažiūros ne svarbiausias Europai klausimas bei jo sprendimas „pagal taisykles“ gali griauti visą Euroatlantinę bendriją. Šalis be vardo negali tapti NATO nare ir stoti į Europos Sąjungą, nors šios mažos šalies narystė geopolitiškai labai svarbi.
 
Gal ir čia verta pagalvoti, kad laikas keisti taisykles...
 
Egidijus Vareikis
Seimo narys
 
 
 

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Puntuko brolis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama