Geopolitikos diagnostika: JAV ir Kinija – Rusija – Kongo Demokratinė Respublika


Miestas:
Geopolitikos diagnostika: JAV ir Kinija – Rusija – Kongo Demokratinė Respublika
JAV – Kinija
Faktas:
JAV administracija toliau didina tarifus Kinijos prekių eksportui į Jungtines valstijas
Diagnozė:
Vis aiškiau matosi, kad buvusią globalią konfrontaciją Rytai-Vakarai, keičia konfrontacija tarp JAV ir Kinijos. Iš tiesų Kinija yra pirmoji svarbi kliūtis Amerikai, vėl siekiančiai vėl tapti, pasak jos prezidento, Didžiąja Valstybe.  Kinija, savo ruožtu sparčiai stengiasi didinti savo įtaką Azijos, Afrikos regione. JAV ir toliau nori būti demokratijos garante, Kinija siekia savaip „depolitizuoti“ tarptautinė politiką paversdama ją tiesiog užsienio prekyba. JAV kaltina Kiniją pažeidinėjant sankcijas prieš Rusiją ir Šiaurės Korėją, Kinija savo ruožtu sako besielgianti pragmatiškai ir vardan paprastų žmonių gerovės.
Ilgesnėje laiko perspektyvoje tai gali virsti nauju Šaltuoju karu, kuriame mums reikės rinktis – kurią pusę – amerikietišką ar kinišką – demokratijos ar pigesnių prekių – palaikome. Nepasitikėjimas tarp JAV ir Europos yra naudingas Kinijai, o taip pat Rusijai, kuri žingsnis po žingsnio tampa Kinijos sąjungininke.
Rusija
Faktas:
Rusijos Vyriausioji rinkimų komisija rekomendavo anuliuoti gubernatorių rinkimų rezultatus kai kuriose šalies regionuose.
 
Diagnozė:
 
Rusijos rinkimų mašina neveikia taip kaip administracijai reikia. Valdžios remiami kandidatai ne tik gauna mažiau balsų nei norėtųsi, o kai kuriais atvejais net pralaimi rinkimuose, kuriuose visi administraciniai resursai metami „reikiamam“ kandidatui remti. Vieningosios Rusijos partija pralaimėjo Chakasijoje, Chabarovsko krašte ir Vladimiro srityje. Nauji rinkimai dėl klastojimo (kur taip pat Vieningoji Rusija pralaimėjo) turi būti surengti Primorjės krašte
 
Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad Putino administracija rinkėjams „atsibodo“. Simptomatiška ir tai, kad prieš putinistus laimi ne demokratinės jėgos, o žirinovskininkai – Liberalų Demokratų partija.
 
Kongo Demokratinė Respublika
 
Faktas:
 
Kobaltas paskelbtas strategine žaliava šioje Afrikos šalyje. Tai reiškia, kad jai bus taikoma ypatinga eksporto kontrolė ir apmokestinimas
 
Diagnozė:
 
Kongo Demokratinė Respublika (praeityje Belgų Kongas ir Zairas) turi apie pusę pasaulio kobalto išteklių, išteklių metalo, reikalingo vis labiau plintančioms ličio akumuliatorinėms baterijoms gaminti. Strateginė žaliava, galinti generuoti šaliai milžiniškus pelnus, Afrikos sąlygomis šalį gali paversti nesibaigiančio karo arena. Kongo Demokratinė respublika – viena turtingiausių gamtiniais resursais pasaulio valstybių - nuo savo nepriklausomybės pradžios gyvena pilietinių karų arba kleptokratinio režimo sąlygomis. Šio metu artėjantys šalies vadovo rinkimai vargu ar padidins stabilumą bei piliečių gerovę. Nuogąstaujama, kad dabar nestabili ir savo teritorijos pilnai nekontroliuojanti valdžia pasiners į naują karinį konfliktą.

Egidijus Vareikis
Seimo narys

Mano Krastas