Gegučių parkas: miestiečių iniciatyva atgaivintas liepų ir skulptūrų prieglobstis


Miestas:
Gegučių parkas: miestiečių iniciatyva atgaivintas liepų ir skulptūrų prieglobstis
Tądien, kai lydima kėdainietės turizmo specialistės Emilijos Zmejauskaitės  užsukau į Gegučių parką, po vasariško lietaus liepų žiedų kvapas priminė ką tik iš avilio išimtą korį, pilną medaus. Tarp liepų vingiuojančių takų slėpynių žaidė viena už kitą puikesnės skulptūros, prisėsti gundė darbščių rankų išskaptuoti suoliukai.
 
„Labai džiugu, kad iniciatyvos sutvarkyti šį parką ėmėsi patys kėdainiečiai, – vaikštinėdama parko takais prisiminiau savivaldybėje išgirstus Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus žodžius. – Dar praėjusių metų pavasarį pas mane užsuko kėdainietis skulptorius „Ryto“ progimnazijos technologijų mokytojas Audrius Vasiliauskas ir pasiūlė atgaivinti Gegučių parką.“
Kėdainiečiui pedagogui buvo gaila matyti prieš trejetą dešimtmečių kolegų sukurtas nykstančias skulptūras. Ir į parką, po kurį anksčiau mėgdavo vaikštinėti miesto gyventojai, norėjosi sugrąžinti gyvenimą.
Pedagogo iniciatyvą ne tik palaikė, bet ir finansiškai parėmė Kėdainių rajono savivaldybė. Buvo skirta lėšų skulptūroms atkurti, pasirūpinta, kad būtų išgenėti parko medžiai, sutvarkyti krūmynai. Prie iniciatyvos į miestiečių gyvenimą sugrąžinti Gegučių parką prisidėjo ir kiti kėdainiečiai. Kas skyrė medienos, kas drožėjams dirbti pastogę suteikė. Į Audriaus Vasiliausko kvietimą atsiliepė ir vienas senųjų skulptūrų kūrėjas – Genrikas Galvanauskas.
Per vienerius metus A. Vasiliauskas su bendraminčiais skulptoriais R. Ramanausku, V. Naujokiene, G. Galvanausku, R. Sankausku ir G. Gailiūnu, kurių pavardės įamžintos prie įėjimo į Gegučių parka skulptūroje, pastatė ir atnaujino dvidešimt aštuonias skulptūras. Vienur paslaptingas parko gyventojas – nykštukas, stebimas savo bičiulio, supasi tarp dviejų gėlėmis ornamentuotų stulpų. Kiti, lyg maži išdykėliai, stebi vaikštinėjančius takais nuo aukštų savo sostų ar stovėdami šalia parko ar prašmatnaus suolelio palydi valiūkišku žvilgsniu. Kitur – žalčio saugomas suolelis, ant kurio sėdėdama močiutė galėtų stebėti ant sūpuoklių, dviejų karūnuotų žalčių, besisupančius anūkus. Dar kitur pasitinka grakšti bitininkų dievaitė Austėja – šiek tiek liūdna ir susimąsčiusi ji neša dovaną tiems, kam brangi bičiulystė.
Šių metų pavasarį Kėdainių gyventojai buvo pakviesti į sutvarkyto Gegučių parko atidarymą. Rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus teigimu, daugiabučių gyvenamųjų namų apsuptyje esantis Gegučių parkas vėl tapo Kėdainių gyventojų pamėgtą poilsio vietą. Čia net prastesniu oru visada sutiksi vaikštinėjančius miestiečius. Šalia parko įrengta spalvinga vaikų žaidimo aikštelė, pastatyti treniruokliai.
Per Kėdainių 655-ąjį gimtadienį Gegučių parke atsirado lauko bibliotekėlė – tad parke galima ne tik pasivaikščioti, bet ir rasti įdomią knygą.
Atsižvelgiant aplinkinių namų gyventojų pageidavimą, parke netrukus atsiras ir speciali moderni aptverta aikštelė keturkojams bičiuliams. Aikštelėje planuojama įrengti ir šunų dresavimo įrangą.
Pasak mane lydėjusios Emilijos Zmejauskaitės, parkas gražus visais metų laikais. Ir sprogstant pirmiesiems pumpurams, skleidžiantis pirmiesiems žiedams, ir vasarą, sodriai lapijai teikiant malonų poilsį, ir rudeniui nuspalvinus liepų lapus, ir žiemą, ypač kai šerkšnas, lyg patrakęs vaikėzas įsikaria į medžių šakas – net pačias mažiausias.

Genovaitė Paulikaitė
Nuotraukos autorės
Mano Krastas