NAUJIENOS

Etninės kultūros varžytuvės

Kategorija:

Miestas:
Pavasaris gausus tradicinių kalendorinių švenčių, kurias mūsų senoliai išgyveno su džiaugsmu, derama pagarba ir palydėdami prasmingomis apeigomis. Pažinti senųjų švenčiųesmę ir prasmę paskutinį balandžio penktadienį į Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos salę susirinko įvairių Lazdijų rajono mokyklų mokiniai. Čia  vyko pirmosiosetninės kultūros varžytuvės „Ritas Rėdos Ratas“. Jų tema – „Tradicinės pavasario šventės. Velykos. Jurginės. Sekminės“.
Pasak šio renginio iniciatorė ir organizatorės, Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės etnokultūrai Neringos Rasiulienės, varžytuvių tikslas – skatinti mokinius domėtis,  pažinti ir vertinti savo tautos etninę kultūrą, suprasti jos gyvybingumą ir nuolatinį atsinaujinimą, sąsajas bei skirtumus lyginant su kitomis kultūromis, puoselėti senųjų kalendorinių švenčių papročius ir tradicijas, praplėsti žinias apie Lietuvos etnografinius regionus, tarmes, ugdyti etnokultūrinį kūrybiškumą, baltišką pajautą bei suvokti save kaip tos kultūros puoselėtoją. Nuo kitų panašaus pobūdžio varžytuvių šios išsiskyrė tuo, jog jauniesiems etnokultūros puoselėtojams į pagalbą atėjo Trečiojo amžiaus universiteto senjorai. Taigi praplėsti savo etnokultūrinių žinių akiratį moksleiviai galėjo ne tik iš vadovėlių, bet ir bendraudami su vyresniosios  kartos atstovais.
Varžytuvėse dalyvavo septynios 5-8 klasių komandos iš Kučiūnų, Šventežerio, Kapčiamiesčio, Veisiejų, Lazdijų, Šeštokų bei Seirijų, kurios varžėsi 4 konkursuose: Komandų prisistatymo, Tautosakos paveldo, „Išminties rato“ ir Kulinarijos paveldo. Dalyvius vertino komisija, kuri ypač  dėmesį kreipė į tarmiškumą, etnografiškumą, kūrybiškumą bei etnokultūrinių žinių demonstravimą. Šauniausiai šiose varžytuvėse pasirodė ir pirmą vietą laimėjo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos komanda (mokytojos Birutė Vžesniauskienė ir Vida Kvaraciejienė). Antroji vieta atiteko Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos komandai (mokytoja Roma Juškauskienė), trečioji – Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos komandai (mokytoja Edita Vaitkevičiūtė).
Varžytuvių vertinimo komisijos pirmininkė, Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja  Rasa Kazlauskienė sveikino renginio dalyvius, nuo  savivaldybės visoms komandoms įteikė dovanų etnologo Liberto Klimkos knygą „Lietuviškų tradicijų skrynelė“ ir linkėjo ateityje neprarasti noro domėtis savo tautos etnine kultūra.
Nugalėtojus apdovanojus Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Jono Gudžiausko padėkos raštais bei šventiniais pyragais, varžytuvių dalyviai buvo pakviesti pasivaišinti dzūkišku kulinariniu paveldu.

Neringa Rasiulienė
Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama