NAUJIENOS

Diskusijoje su aplinkos ministru pateiktas pasiūlymas keisti renovacijos kryptį

Kategorija:

Miestas:
Šiauliuose vykusioje diskusijoje apie Daugiabučių namų atnaujinimo programos įgyvendinimą dalyvavo aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta, Šiaulių miesto vadovai, su renovacija susijusių organizacijų atstovai. Susitikimo metu pateiktas siūlymas valstybės lygiu skatinti vadinamąją mažąją renovaciją. Pasak Šiaulių mero Artūro Visocko, visos šalies mastu tai leistų sutaupyti dešimtis milijonų, o investicijos kur kas mažesnės nei vykdant pilną renovaciją. Šiaulių savivaldybė tokią renovaciją jau išbandė viešosios paskirties pastatuose.

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje vyko susitikimas-diskusija renovacijos patirčiai ir iššūkiams aptarti. Susitikimo dalyvius pasveikinęs Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pabrėžė, kad iki šiol energijos resursų taupymui buvo skiriamas labai menkas dėmesys.

„Kol kas esame tarsi energijos švaistymo barbarai, bet pamažu situacija keičiasi tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuje. Turime patirties, kuri ne tik galėtų, bet ir turėtų būti pritaikoma kitose Lietuvos savivaldybėse, ji leistų kasmet sutaupyti apie 50 milijonų eurų. Manau, kad tai aktualu ne tik aplinkos, bet ir energetikos sričiai. Renovacija, kuri dabar vyksta mums matomu tempu, galėtų būti užbaigta tik per keliasdešimt metų. Siūlytume keisti kryptį imantis pastatų šilumos sistemų renovacijos. Tai santykinai nedidelė investicija, tačiau jos efektyvumas yra didžiausias. Remiuosi konkrečiu pavyzdžiu. Vien investavus į miesto švietimo įstaigų šilumos sistemų išmanųjį valdymą, patalpose palaikomas ugdymo procesui reikalingas mikroklimatas, o visos investicijos atsipirko ko ne per metus. Džiaugiamės, kad šiame procese aktyviai dalyvavo ir verslas, sukūręs ir įdiegęs reikalingas technologijas. Tokių įmonių galėtų būti kur kas daugiau, jei gyventojai gautų paramą mažajai renovacijai“, – sakė Artūras Visockas.

Šiaulių mero teiginius čia pat pagrindė bendrovės „Informatikos ir ryšių technologijų centras“ atstovai. Jie priminė, kad pirmo etapo metu (2014 metais) buvo patobulintos 3 švietimo įstaigų šilumos sistemos. Savivaldybei pamačius realius sutaupymus, kitais metais užsakytas išmaniųjų pastato valdymo sistemų diegimas dar 16-oje mokyklų ir darželių. Pernai rangovai naujoves įdiegė dar 37 mokyklose ir darželiuose. Bendra investicijos suma – 186 tūkstančiai eurų, per metus modernizavimas leidžia sutaupyti 136 tūkstančius eurų.  

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pažadėjo įvertinti Šiaulių patirtį ir į renovacijos procesus įnešti kuo daugiau aiškumo.

„Jeigu vertintume ilgesnį renovacijos laikotarpį, tai tikrai yra daug gerų pokyčių. Žinoma, kiekvienas pokytis sukelia stresą gyventojams, projektų administratoriams ir rangovams, tačiau su laiku įvairių siurprizų turėtų būti vis mažiau, daugėja geros patirties ir pavyzdžių“, – kalbėjo ministras. 

Pasak Būsto energijos taupymo agentūros direktoriaus Valiaus Serbentos, pati pastato renovacija yra lengviausias etapas, daug sunkiau ir ilgiau vyksta pirminiai procesai, kuriems įtakos turi įvairiausi veiksniai.

„Situacija Šiauliuose džiugina, per keletą metų čia matomas ženklus progresas. Gerėja projektų administratorių kompetencijos, gerieji pavyzdžiai užkrečia kitus gyventojus. Yra pakeistas Daugiabučių namų modernizavimo įstatymas ir nuo 2020 metų sausio 1 dienos įsigalios nuostatos, leisiančios atlikti tik šilumos sistemų renovacijos darbus. Jei dar praplėsime tas nuostatas, naujomis galimybėmis, galės naudotis gyventojai, kurie norės atlikti tokią dalinę renovaciją“, –  teigė V. Serbenta.

Renginio metu buvo pristatyta Šiaulių mieste vykdoma Daugiabučių namų atnaujinimo programa, vykdomų projektų situacija, kylančios problemos, galimi jų sprendimo būdai. Situaciją išsamiai pristatė administravimo paslaugas teikiančios bendrovės „Mūsų būstas“ direktorė Roma Janušonienė ir AB „Šiaulių energija“ Daugiabučių namų renovacijos administravimo skyriaus viršininkė Judita Kyviliūtė.

Pasibaigus diskusijai, Artūro Visocko lydimi valstybės institucijų vadovai apžiūrėjo „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose laimėjusį daugiabutį Rėkyvoje (Energetikų g. 11), susitiko su gyventojais. Aplinkos ministras namo atstovams įteikė simbolinę nuotrauką iš Būsto energijos taupymo agentūros inicijuoto konkurso apdovanojimų ceremonijos.

Bendrųjų reikalų skyriaus informacija,

Marčiupio akmuo

Pavarių akmuo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė


Kviečiame kurti origamio instaliaciją


Reklama